Німеччина

Как устроиться на работу в Германии_фото_статья

Німеччина – одна з найпривабливіших країн за рівнем зарплат і при цьому одна із найскладніших щодо працевлаштування. Економіка Німеччини залишається однією з найстабільніших і найстійкіших навіть у штормі останніх подій. Мінімальна заробітна плата складає 12 EUR/год, а за місяць навіть низькокваліфікована праця дозволить заробити 1000-1500 євро.

Попри спад економіки, німецькі підприємства у сфері сільського господарства, автопрому, легкої промисловості, а також будівельні компанії та готельна сфера, як і раніше, відкриті для претендентів з України.

Як влаштуватися на роботу до Німеччини
Варіанти робочих віз до Німеччини
Робочі візи
Блакитна карта
Які необхідні документи для оформлення візи
Терміни та вартість
Через що можуть відмовити у візі
Які зарплати у Німеччині
Як пересилати гроші з Німеччини до України?
Які витрати
Умови життя трудових мігрантів у Німеччині
Особливості життя в Німеччині
Медицина в Німеччині
Як дістатися до Німеччини
Як спілкуватися з близькими
Сімейна робота
Переїзд із дітьми
Дошкільна освіта
Шкільна освіта
Вища освіта
Імміграція та громадянство
Тимчасовий притулок у Німеччині
До чого може призвести нелегальне працевлаштування у Німеччині
Як не потрапити на шахраїв
Корисні посилання та контакти

Як влаштуватися на роботу до Німеччини

Перший крок працевлаштування у Німеччині – пошук роботодавця та подання резюме. Це можна робити як на місці, так і віддалено. У компанії Eurojob ви можете відразу відповісти на вакансію, що сподобалася, і прикріпити резюме. Оскільки нашими клієнтами є перевірені роботодавці Європи, ми вже обрали для вас вакансії від надійних компаній, у яких можна розраховувати на гідні умови праці. Якщо ж ви хочете самостійно знайти роботу в Німеччині та довіритись власній інтуїції, можна відвідати такі німецькі портали як jobstairs.de, kununu.com, meinestellenboerse.de.

Плануючи працювати в Німеччині, варто бути готовим не лише до високих стандартів організації праці та комфортних умов, а й до німецької культури управління: пунктуальності, суворого дотримання правил, чіткої постановки завдань та контролю їх виконання.

Відповідальність, організованість та педантичність – саме такі якості працівників тут цінуються і саме з такими якостями вам найлегше заробляти кошти.

Позаяк договір з роботодавцем лежить в основі подання заявки на отримання робочої візи, рекомендуємо відповідально підійти до вибору вакансії та складання резюме.

Варіанти робочих віз до Німеччини

Право працювати в Німеччині дає національна віза категорії D чи Блакитна карта. Отримати документ можна у посольстві Німеччини. Окрім контракту з роботодавцем кандидату знадобиться підтвердження диплома та кваліфікації. Також важливим критерієм приймання на роботу іноземця є відсутність на біржі праці кандидатів на вакансію від місцевого населення.

Робочі візи

Німеччина – країна правил. І зіткнутися із цим можна вже на етапі оформлення візи. Залежно від кваліфікації та вакансії, яку ви обрали, формується перелік вимог оформлення візи.

Пропонуємо огляд основних тонкощів оформлення німецької робочої візи:

  • Віза для здійснення несамостійної трудової діяльності. Це один із найпопулярніших варіантів. Діяльність, яку ви плануєте здійснювати у Німеччині, має відповідати наявному досвіду чи освіті. Для фахівців із середньою та вищою освітою знадобиться підтвердження кваліфікації. Також для деяких видів робіт потрібна ліцензія.
  • Віза для пошуку роботи в Німеччині. Якщо ви плануєте шукати роботу на місці, на це потрібно отримати право. Для отримання такої візи, крім підтвердження кваліфікації, потрібно оформити в німецькому відомстві у справах іноземців поруку про ваше утримання з розрахунку 947 євро на місяць на повний термін вашого перебування в Німеччині. Замінити таке зобов’язання може еквівалентна сума на рахунку в німецькому банку.
  • Віза для водіїв. Якщо ви влаштовуєтеся в компанію з вантажоперевезень водієм, окрім основного пакета документів знадобиться оригінал та копія європейських прав водія з підтвердженням кваліфікації. Якщо у вас є права українського зразка, трудовий договір має передбачати отримання європейських прав. Ще одна важлива вимога для водіїв – знання німецької на рівні В1 із відповідним підтвердженням.
  • Віза для спеціалістів у сфері IT. Сьогодні релокація айтішників до Німеччини особливо актуальна. Ця віза знадобиться, якщо ви плануєте застосувати свої навички в інформаційних технологіях у німецькій компанії. Важливі умови для оформлення такої візи: офіційний 3-річний досвід у сфері за останні 7 років та річна зарплата, зазначена у контракті, не менше ніж 51120 євро.
  • Для відкриття бізнесу та ведення самостійної діяльності. Щоб відкрити в Німеччині бізнес або вести самостійну професійну діяльність, будуть потрібні установчі документи, витяг з торгового реєстру, докладний бізнес-план. Деякі професії потребують додаткового дозволу на провадження діяльності. Також важливий момент для отримання такої візи – письмове пояснення того, що ваша діяльність позитивно вплине на розвиток вибраної вами сфери економіки.

Для висококваліфікованих спеціалістів Німеччина пропонує оформлення Блакитної картки (Blaue karte), яка дозволяє не лише працювати та проживати у Німеччині, а й перевезти сюди родину.

Блакитна карта

Претендувати на блакитну карту можуть медпрацівники, програмісти, юристи, інженери, фінансисти, викладачі, вчені, спеціалісти у сфері продажу та банківській сфері. Крім документа, що підтверджує кваліфікацію, обов’язково знадобиться трудовий контракт з певним зарплатним мінімумом, який відрізняється для кожної професії. Наприклад, у лікарів, інженерів, програмістів річна зарплата не повинна бути меншою за 44 304 євро на рік.

Блакитна карта також дозволяє відвідувати інші країни ЄС терміном 90 днів на 6 місяців. Маючи блакитну карту, можна не перебувати на території Європейського Союзу до року. А через півтора року роботи в Німеччині можна офіційно працювати в інших країнах ЄС.

Які необхідні документи для оформлення візи

Базовий пакет документів для робочої візи або блакитної картки включає:

  • закордонний паспорт як мінімум з двома порожніми сторінками;
  • внутрішній український паспорт (якщо заява подається до Посольства Німеччини в Україні);
  • заповнені анкети;
  • три фотографії 3,5*4, 5 см;
  • трудовий контракт;
  • визнаний у Німеччині документ про освіту;
  • біографія, заповнена без прогалин у часі;
  • трудова книжка;
  • рекомендаційні листи.

Усі документи мають бути перекладені німецькою. І на всіх оригіналах має стояти апостиль. До всіх оригіналів документів необхідно прикріпити по 2 копії.

Важливо: залежно від спеціальності та мети отримання візи, список документів доповнюється специфічними вимогами (додатковими довідками, листами, підтвердженнями кваліфікацій тощо).

Визначитись з типом візи та ознайомитись з повним переліком документів для кожного конкретного випадку можна на сайті Федерального міністерства закордонних справ, де представлений навігатор по всіх типах віз https://visa.diplo.de/en/index.html#/vib 

Терміни та вартість

Візовий збір складає 75 євро. Середні терміни оформлення 6-8 тижнів. Стандартна віза D має термін дії до 6 місяців. Блакитна карта валідна до 4 років за безстрокового робочого контракту. Другий варіант тривалості блакитної картки – термін робочого договору плюс 3 місяці.

Плануючи працевлаштуватися у Німеччині, закладіть час на підготовку документів. Зазвичай це досить тривалий процес, оскільки потребує збору великої кількості паперів та їх перекладу. Після підготовки документів залишиться лише подати їх до уповноваженого органу, почекати на обробку та отримати відповідь.

Через що можуть відмовити у візі

Якщо всі правила подання документів було дотримано, то ймовірність відмови дуже низька. Але якщо кандидат отримав відмову, це могло статися з таких причин:

  • Неповний пакет документів. Це проблема, що найбільш легко розв’язується. Для повторного розгляду достатньо буде донести відсутні папери у визначений для цього період.
  • Виявлення підроблених документів. У цьому випадку, крім відмови, людина також буде внесена до електронної бази, що згодом може ускладнити оформлення інших європейських віз.
  • Помилки чи неправдива інформація в анкеті. Рекомендуємо перевірити ще раз анкету перед подачею і при виявленні помилок, виправити їх відразу.
  • Наявні порушення законів у країнах ЄС, у тому числі перебування з простроченою візою.
  • Невідповідність посади рівню освіти. Наприклад, відсутність вищої освіти при бажанні здобути посаду інженера. Виникнути сумніви у консула можуть і у зворотному випадку: якщо кандидат із високим рівнем освіти подається на дуже просту посаду.
  • Невідповідність посади оплаті праці. За деякими професіями встановлено мінімальний поріг річної зарплати, який роботодавець має врахувати під час підготовки договору.

Якщо відмова була отримана через помилки або будь-які невідповідності, можна виправити ці дані та подати заявку заново. Якщо ж проблема серйозніша, тоді можна оскаржити рішення консула, але тільки якщо ви об’єктивно праві та у вас є тому докази.

Які зарплати у Німеччині

Гідна оплата праці – одна з головних причин попрацювати над збиранням усіх необхідних документів. Отримавши робочу візу, іноземець може розраховувати на офіційне працевлаштування, комфортні умови та високі стандарти організації праці.

Щодо зарплат, то в Німеччині дуже цінуються висококваліфіковані фахівці. На найбільші виплати можуть розраховувати:

  • лікарі (у середньому 89 500 євро на рік);
  • юристи (68600 євро на рік);
  • представники IT-сфери (60500 євро на рік);
  • інженери, будівельники з високою кваліфікацією (57200 євро на рік).

Щодо робочих спеціальностей та низькокваліфікованої праці, то тут порядок заробітних плат такий:

  • доглядальниці, домробітниці (800-1500 євро на місяць);
  • працівники сфери громадського харчування (1000-1500 євро на місяць);
  • працівники супермаркету (750 євро на місяць);
  • муляри, електрики, сантехніки (10-13 євро на годину);
  • працівники складу (від 6,50 євро на годину).

Рівень зарплат у Німеччині залежить не лише від спеціальності, а й від регіону. Найвищу оплату праці пропонує Баварія, Баден-Вюртемберг та Гессен.

Крім основного доходу на багатьох підприємствах можна розраховувати на додаткові бонуси у вигляді 13-ї зарплати, премій за результат, святкові надбавки. Будь-які винагороди, як і основна сума доходу оподатковується.

Як пересилати гроші з Німеччини до України?

Сьогодні переказ грошей з Європи в Україну не викликає труднощів. У деяких випадках переказ займає лічені хвилини. Залишилося лише обрати найбільш зручний сервіс. Найпопулярніші способи переказу грошей з Німеччини в Україну:

  • Western Union. Переказ здійснюється в офісах компанії. Отримати кошти можна як готівкою у відділенні Western Union, так і на карту українського банку. Залежно від суми переказу комісія становить від 4 до 20 євро.
  • MoneyGram. Кошти можна перерахувати з карти, та отримати готівкою. Комісія становитиме 4 євро.
  • Банківський SWIFT-переказ. Це один із найбільш надійних та недорогих способів. Комісія становитиме від 0,4% до 2,5% залежно від тарифів банків відправника та одержувача. Гроші зазвичай надходять протягом 1-3 банківських днів.
  • Онлайн-сервіси. Не виходячи з дому, можна відправити гроші за допомогою таких сервісів як PaySend, TransferGo, Wise, Fin Do. І відправник, і одержувач мають бути користувачами сервісу та мати обліковий запис. Користуючись такими онлайн-послугами, слідкуйте за обмінними курсами та вибирайте найбільш вигідний.

Які витрати

Вартість життя у Німеччині досить висока. Тому пропонуємо заздалегідь ознайомитись із приблизними цінами на проживання та спланувати бюджет.

Найбільша стаття витрат – житло – може становити 800-1000 євро на місяць на одного. Щоб заощадити, можна винаймати житло вдвох, але в такому разі зростуть і витрати на електроенергію. Іноді роботодавці частково компенсують оренду житла. Іноді житло надається безоплатно або з утримуванням 300-400 євро із зарплати.

За підрахунками німецького видання Reisereporter середні витрати на одну особу на місяць такі:

  • продукти – 212 євро;
  • одяг – 64 євро;
  • побутові товари – 74 євро;
  • медичні витрати – 67 євро;
  • проїзд – 214 євро;
  • зв’язок – 48 євро.

Дані середні по Німеччини та можуть відрізнятися залежно від регіону. Найдорожче обійдеться жити у Мюнхені, Штутгарті, Франкфурті, Фрайбурзі, Гейдельберзі.

Умови проживання трудових мігрантів у Німеччині

Деякі роботодавці Німеччини можуть допомагати з поселенням приїжджого працівника. Але на відміну від Польщі та Чехії з їхніми безплатними гуртожитками, тут йдеться більше про компенсацію проживання чи додаткову допомогу. Наприклад, роботодавець може надати у користування машину або велосипед, якщо ви знайдете житло на відстані від місця роботи.

Для працівників готелю може надаватися окрема кімната з оплатою близько 150 євро на місяць. Приблизно стільки ж коштує жити на території фермерського господарства в окремій кімнаті та із загальними на 2 особи кухнею та санвузлом.

Проживання у хостелі – ще один варіант розміщення трудового мігранта. Працівнику це коштуватиме приблизно 300 євро на місяць.

На повністю безплатне проживання можна розраховувати, якщо влаштовуватися працювати в сім’ю домробітницею, помічником на ферму або як доглядальниця за хворим.

Особливості життя у Німеччині

Країна правил та високих стандартів життя. Такий імідж має Німеччина в очах іноземців. Українці, які приїхали до Німеччини працювати або отримати тимчасовий притулок, досить по-різному відгукуються про життя в цій країні. Одні в захваті від рівня безпеки та працездатності законів, інші незадоволені бюрократією та кількістю правил, яких потрібно дотримуватись.

До чого ж треба бути готовим трудовому мігранту в Німеччині? Почнемо з переваг:

  • Природа та екологія. Німці трепетно ​​ставляться до навколишнього середовища, приділяють увагу переробленню сміття та мінімізації відходів. У німецьких містах багато парків та зелених зон, де можна не лише відпочити від метушні, а й зустріти місцеву фауну: зайців, білок, косуль.
  • Зручні міста. Сюди можна віднести і продумані транспортні розв’язки, і комфортний громадський транспорт, що ходить за розкладом, і безбар’єрний доступ до майже всіх будівель та інфраструктури.
  • Чистота води. З крана тече якісна смачна вода. Немає потреби купувати питну в супермаркетах.
  • Дотримання правил дорожнього руху та ввічливість на дорогах. Будучи виробниками Мерседесів та БМВ, німці люблять швидкість, але відводять душу лише на автобанах. У містах суворо дотримується швидкісний режим та вітається взаємоповага водіїв та пішоходів.
  • Зручне розташування. Німеччина знаходиться в центрі Європи, омивається Північним та Балтійським морем. І навіть якщо вам набридне німецька природа, можна з’їздити до Нідерландів, Швейцарії, Франції, Чехії, Данії, Польщі.

Але не буває переїзду та адаптації без складнощів. Головними проблемами приїжджих у Німеччині можна назвати такі:

  • Німецька мова. Вона складна, але вивчати її треба. І для того, щоб спілкуватися з місцевими жителями на побутовому рівні, і для того, щоб займати більш оплачувані посади. Знання мови спростить вам спілкування з державними організаціями, особливо якщо є необхідність оформити соціальну допомогу, ВНЖ, ПМП, медичну страховку та ін.
  • Бюрократія. В продовження питання спілкування з держ. організаціями варто сказати, що доведеться запастися терпінням і часом для оформлення різних документів, отримання карток тимчасового життя, підтвердження кваліфікації, укладання різних договорів і т. д.
  • Оренда житла. Сам процес пошуку та оренди квартир досить тривалий і супроводжується певною тяганиною. Перегляди часто-густо призначаються на робочий час. А перевагу власники віддають місцевим жителям чи особам, які мають поручителя. Тому якщо роботодавець надає допомогу у поселенні, у жодному разі не потрібно відмовлятися.
  • Конкуренція на ринку праці. Не лише на одну квартиру є кілька претендентів, а й на одну посаду. При цьому пріоритет завжди мають місцеві мешканці. При цьому зростання пропозицій від претендентів на німецькому ринку праці значно зросло з приїздом до Німеччини українських біженців. Але варто сказати, що за даними німецької влади, 70% українських жінок, які приїхали до Німеччини, мають вищу освіту та готові скласти конкуренцію на ринку праці.

Плюси та мінуси можуть змінюватись в залежності від регіону. Наприклад, багатьом може здатися непривабливим надмірний консерватизм німців. Але якщо ви не шанувальник розміреного життя, можна розглянути як місце проживання та роботи Берлін, де багато молоді та цікавих заходів. Нестача житла – найчастіша проблема великих міст. Щоб швидше знайти квартиру чи будинок, краще їхати якомога далі від ділових та культурних центрів.

Медицина у Німеччині

Ці два слова дуже часто стоять поряд. Для багатьох відправитися на лікування до Німеччини дорівнює придбанню щасливого квитка. Німецька медицина стала зразком у всьому світі. Як і в інших країнах Європи, тут страхова медицина. При цьому вона має два відгалуження – державне та приватне страхування.

Державне медичне страхування

Зареєструватися в системі необхідно одразу після підписання трудового договору. Державне страхування підходить тим, чия зарплата не перевищує 57 600 євро на рік. Страховий збір становить 14,6% заробітної плати, половину його суми оплачує роботодавець.

Страховка покриває лікування у лікарів загальної практики та стоматологів, вона поширюється також на членів сім’ї застрахованої особи. Страховка не покриває приватне медичне обслуговування, зубну імплантацію, купівлю окулярів та контактних лінз.

Приватне медичне страхування

Такі програми охоплюють більший спектр послуг, ніж державне страхування. Щомісячні відрахування при цьому становлять 200-300 євро. Вартість залежить від програми, переліку послуг, віку застрахованої особи, а також її стану здоров’я.

Оформити приватне страхування можуть не всі. Таку можливість мають наймані працівники з окладом від 57600 євро на рік, самостійно зайняті, фрилансери, військові та держслужбовці.

Як дістатися до Німеччини

На момент підготовки нашого огляду авіасполучення України з іншими країнами недоступне. Тому пропонуємо вам головні наземні способи доїхати до Німеччини.

Автобуси. На транспортних інтернет-порталах можна купити квиток на автобус із Києва практично у будь-яке місто Німеччини. Маршрут часто будується через Львів. Вартість проїзду стартує від 4000 грн. Зверніть увагу на час у дорозі. Наприклад, з Києва до Мюнхена за даними перевізника автобус їде 33 години. Але цей час розрахований з мінімальним простоєм на митниці та може бути збільшений до 10 годин. Тому якщо ви їдете зі столиці або будь-якого східного чи центрального міста України, рекомендуємо розбити поїздку на два етапи з ночівлею у Львові.

Авіа з Польщі. Другий варіант — доїхати автобусом або авто до Польщі й там сісти на літак. Ціни на автобуси до Варшави, Катовіце, Любліна зазвичай не перевищують 1000 грн, якщо відправлення із західноукраїнських областей. З Києва ціна буде вищою на 200-500 грн.

З Варшави є рейси до Берліна, Дрездена, Мюнхена, Франкфурта, Ганновера. Вартість 3000–6000 грн. Трохи дешевше коштуватиме переліт із Катовіце. Наприклад, до столиці Німеччини можна долетіти за 1700 грн лоукостом. З Вроцлава можна дістатися Франкфурту, Мюнхена, Штутгарта, Гамбурга. Найдешевші квитки пропонують лоукостери Ryanair та Wizz Air, а також польський перевізник LOT.

Як спілкуватися з близькими

Стільниковий зв’язок у Німеччині на порядок дорожчий, ніж в Україні. Замість звичних нам 150–200 грн на місяць доведеться витрачати в середньому 30-50 євро. Тому перед покупкою стартового пакета рекомендуємо порівняти кілька варіантів. Також зверніть увагу, що можна вносити абонплату щомісяця, а можна укладати контракт на 1-2 роки. У другому випадку вартість буде вигіднішою.

Основні німецькі оператори:

  • Deutsche Telekom. Найдешевший тариф 39,95 євро включає 5 ГБ трафіку. Під час укладання контракту на 2 роки вартість місяця становить 34,95 євро. Тариф включає роумінг у країнах ЄС. У середньому українці витрачають 20 ГБ мобільного трафіку на місяць, телефонуючи своїм близьким у месенджерах, користуючись соціальними мережами, картами, переглядаючи відео та шукаючи інформацію у мережі. Такий обсяг трафіку від Deutsche Telekom коштуватиме 49,95 євро абонплати або 39,95 на місяць за умови дворічного контракту.
  • Vodafone. Відомий усім українцям оператор пропонує в Німеччині 15 ГБ трафіку за 20 євро за 4 тижні без укладання контракту. Вартість хвилини в інші країни становитиме 9 центів.
  • O2. Тарифи варіюються від 19,99 до 59,99 євро на місяць. Вартість підключення тарифу оплачується окремо та становить 39,99 євро. Оптимальний варіант, що включає 10 ГБ трафіку, коштує 29,99 євро.

При переїзді до Німеччини рекомендуємо не витрачатися відразу на німецьку сім-картку, а не поспішати порівнювати різні тарифи, покриття операторів у вашому регіоні та відгуки користувачів. У цей час ви можете скористатися українським роумінгом, що буде недорого в порівнянні з німецькими операторами.

Сімейна робота у Німеччині

Країна пропонує велику кількість вакансій для сімейних пар, і більшість із них не потребують серйозної кваліфікації. На ринку праці популярні такі пропозиції:

  • Робота для чоловіків, жінок та сімейних пар на складах. Таких працівників потребує велика кількість підприємств. Це виробництва кондитерських виробів, і склади одягу, косметики, взуття, побутових товарів.
  • Працівники ферми. Відмінний варіант для тих, хто готовий до фізичної праці. Залежно від ферми до обов’язків працівників може входити годівля тварин, чищення годівниць, стійл та устаткування, доїння корів, збирання. Бонус багатьох ферм – надання безоплатного житла.
  • Робота у готельній сфері. Гірськолижні комплекси, готелі, кухні ресторанів готові працевлаштувати сімейні пари на різні види робіт. Наприклад, в міні-готель може знадобитися домробітниця та охоронець-керуючий, в ресторан — працівники кухні, в готель — покоївка і кухар. Деякі готелі надають можливість проживання на своїй території.

Перед укладенням договору з роботодавцем обов’язково погодьте умови проживання. Не завжди сімейним парам надається окреме житло. Іноді може бути поселення до кімнат по 3-4 особи.

Переїзд із дітьми

Зміна місця проживання разом із дітьми додає складнощів. І однією з них зазвичай є освіта. Що стосується Німеччини, то тут вашим дітям точно не загрожує залишитися без знань. По-перше, право на освіту має кожен, хто проживає офіційно, і ваша дитина може безплатно навчатися у німецькій школі. А по-друге, німецька вища освіта відкриває широкі перспективи у працевлаштуванні. Випускник німецького вишу може претендувати на високооплачувану роботу у Німеччині та інших країнах ЄС.

Дошкільна освіта

Дитячі садки приймають дітей від 3 до 7 років. Для дітей до 3 років працюють ясла. Вартість садка залежить від регіону. Безплатна дошкільна освіта доступна в Берліні, Гамбурзі, Гессені та Нижній Саксонії. Але навіть у безплатній установі необхідно платити за їжу та напої. Якщо ж доходи не дозволяють влаштувати дитину у платний державний садок, можна оформити «сертифікат на дитячий садок». Для цього необхідно подати заявку до відомства у справах молоді.

Щоб для дитини, напевно, знайшлося місце в саду, найкраще подати документи відразу після народження. Діяльність дитячих садків спрямована не просто на нагляд за дітьми поки що батьки працюють, а на знайомство дитини з навколишнім світом та її соціалізацію. Перебуваючи у групі, малюки вперше знайомляться з літерами та цифрами, навчаються малювати, співати, робити вироби. Тут їх знайомлять із природою та навколишнім світом, як у теорії, так і на практиці. Відвідування садка передбачає прогулянки у будь-яку пору року, відвідування ігрових майданчиків, театральних вистав.

Шкільна освіта

Система та програма шкільної освіти в Німеччині відрізняється у кожній із 16 земель. Поєднує їх те, що діти обов’язково повинні відвідувати школу не менше 9 років, а в перший клас можна йти з 6 років.

Умовно шкільна освіта поділяється на «початкову», «середню І» та «середню ІІ». Межі цих щаблів залежать від округу. Наприклад, у Берліні та Бранденбурзі початкові класи — з 1-го по 6-й. Діти з обмеженими можливостями та спеціальними потребами можуть навчатися як у звичайних школах, так і спеціалізованих.

Невідвідування школи може каратися штрафами, які лягають на батьків, а в багатьох школах заборонено використовувати мобільні телефони. На цьому всі строгості навчання закінчуються, а шкільне керівництво намагається не лише організувати комфортний навчальний процес, а й створити приємний психологічний клімат у навчальному закладі. Багато занять проходять у форматі дискусій, учня ніколи не лають за оцінки, а проблеми успішності не обговорюються при всьому класі.

Крім звичних нам предметів діти можуть вивчати астрономію, етику, релігію, мистецтво та навіть щастя. Оцінки виставляються за 6-бальною шкалою, але у зворотному порядку, де 1 – це «відмінно».

Після закінчення молодшої школи (Grundschule) діти складають іспит і за результатами переходять у середню школу (Hauptschule чи Realschule). Відмінна успішність у середній школі відкриває шлях до гімназії та потім до університету.

Вища освіта

Вступ до німецького вишу стане першим кроком у кар’єрі фахівця. Німецька освіта цінується у всій Європі, а випускники німецьких вишів бажані у міжнародних компаніях та науково-дослідних центрах.

Щоб українцю вступити до німецького вищого навчального закладу, потрібно або пройти підготовче навчання в Німеччині після 11 класів в Україні, або подавати документи після закінчення 1-го курсу українського вишу. Пов’язано це з тим, що шкільна програма Німеччини охоплює 13 років навчання та знання українського абітурієнта, мають їй відповідати. Також для вступу знадобиться сертифікат, що підтверджує знання німецької на рівні не нижче за В2.

Українці, на рівні з німцями, можуть вступати на безплатне навчання, яке потребує лише семестрового внеску від 113 євро. При цьому німецькі виші радують студентів різними заохоченнями: стипендіями за досягнення у навчанні, спорті та творчості.

У Німеччині відкрито 103 класичних університетів та 176 університетів прикладних наук.

Імміграція та громадянство

Якщо, поживши деякий час у Німеччині, ви зрозуміли, що культура та правила цієї країни вам близькі та комфортні, можна задуматися про оформлення ПМП, і надалі – німецьке громадянство. Для отримання ПМП необхідно прожити в Німеччині щонайменше 5 років у статусі ВНП, не залишаючи територію країни. Також потрібно довести фінансову спроможність, мати постійне джерело доходів та базовий рівень володіння німецькою мовою. Ще одна важлива умова – відсутність судимостей. Маючи статус ПМП, ви можете подорожувати Європою, навчатися, вести свій бізнес, обіймати високі посади.

Наступний крок еміграції – отримання громадянства. З ним у вас будуть ті самі права, що й у резидентів цієї країни, що народилися в Німеччині. Ви зможете голосувати, брати участь у політичній діяльності, відвідувати без візи 188 країн світу.

Для отримання громадянства необхідно прожити в країні 8 років, відмовитися від свого першого паспорта (оскільки Німеччина не визнає подвійне громадянство), скласти іспит з німецької мови на рівень В1, скласти тест з історії, права та культури, довести фінансову здатність і не мати судимостей.

Тимчасовий притулок у Німеччині

З 24 лютого 2022 року Німеччина прийняла понад 900 000 біженців із України. Умови проживання та виплати залежать від регіону, але основне правило таке: без оформлення можна знаходитись в Німеччині до 90 днів, а для більш тривалого перебування необхідно набути статусу біженства або тимчасового захисту. В обох випадках людина має право на медичне обслуговування, щомісячні виплати, можливість проживання у таборі. Діти батьків, що тікали від війни мають право на дошкільну та шкільну освіту, як і решта дітей у Німеччині.

Тимчасовий захист дає право працювати. Але для більшості посад необхідне знання мови. У цьому Німеччина також допомагає, українці мають можливість відвідувати курси. Залежно від регіону умови відвідування курсів різняться. Найчастіше вони проходять щодня та у разі передчасного припинення передбачено штраф. Якщо немає бажання вивчати німецьку і ви плануєте незабаром повернутися в Україну, можна влаштуватися на тимчасову роботу, яка не потребує знання мови.

До чого може призвести нелегальне працевлаштування у Німеччині

Німці трепетно ставляться не тільки до роботи, а й до сплати податків. А нелегальне працевлаштування сприймається не просто як правопорушення, а як безпосередня шкода економіці, яка є одним із надбань країни.

Якщо ж було виявлено факт неоформлених трудових відносин, роботодавцю може загрожувати штраф від 5000 до 5000 000 євро та необхідність компенсації всіх несплачених податків. Якщо ж з’ясується, що такі порушення у нього були неодноразово, може бути кримінальна відповідальність аж до 10 років позбавлення волі.

Охочих так ризикувати дуже мало, але все ж таки вони є, тому ми наполегливо радимо не погоджуватися на нелегальну роботу. До того ж після виявлення такого порушення слідує депортація з подальшою забороною в’їзду до країн Шенгену та остаточна заборона на можливість працевлаштуватися за кордоном.

Як не потрапити на шахраїв

Трудові мігранти – одна із найпривабливіших категорій жертв для шахраїв. Люди шукають роботу, при цьому погано знають правила працевлаштування та культуру іншої країни. Вони готові повірити в будь-яку інформацію, яка буде переконливою і в деяких випадках навіть віддати шахраю свої заощадження чи паспорт.

Щоб не потрапити в неприємності, завжди дотримуйтесь таких правил:

  • Якщо вам підбирає вакансію агентство, попросіть у представника статутні документи та запитайте про наявність ліцензії. Ця інформація не секретна. Наприклад, на нашому сайті ви можете ознайомитись з нашими документами, в тому числі ліцензією на провадження господарської діяльності з працевлаштування за кордоном, яка також опублікована на сайті Мінсоцполітики.
  • Уважно читайте трудовий договір. Не соромтеся ставити запитання та брати більше часу на ознайомлення з усіма його пунктами.
  • Якщо шукаєте роботу самі та вам пропонують «сірі» схеми влаштування, ніколи не погоджуйтесь.
  • Завжди майте при собі або зберігайте у швидкодоступному для себе місці копії своїх документів та трудового договору.
  • Ніколи нікому не віддавайте свій паспорт. Перевіряти ваші документи може лише поліція та прикордонна служба.

І пам’ятайте: у жодному разі не їдьте працювати за туристичною візою. Тільки працюючи та перебуваючи в країні легально, ви можете відстоювати свої права та розраховувати на захист держави.

Корисні посилання та контакти

Посольство Німеччини в Україні https://kiew.diplo.de/ua-uk 

Сайт з працевлаштування у Німеччині https://www.make-it-in-germany.com/en/ 

Федеральне міністерство закордонних справ https://www.auswaertiges-amt.de/en 

Інформаційний портал уряду Німеччини щодо визнання іноземних професійних кваліфікацій https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/ua/index.php 

Імміграційний портал Євросоюзу https://immigration-portal.ec.europa.eu 

Посольство України в Німеччині https://germany.mfa.gov.ua/ 

  • телефон українського посольства в Німеччині: (+49) 3028 887 116
  • гаряча лінія (у разі загрози життю): (+49) 3028 887 116
  • адреса: Albrechtstrasse 26, 10117 Berlin