В Україні, якщо вдалося знайти відповідну вакансію, то поки що про відповідну оплату праці домовитися складно. Цей фактор мотивує багатьох залишати свої домівки та шукати роботу за кордоном. Як легально працевлаштується за кордоном, розповідаємо у цій статті.
Статистична довідка:
За 28 років незалежності вектор трудової міграції з України кардинально змінив напрямок. Якщо перші роки самостійності 85% трудових мігрантів обирали країни СНД, нині це показник на 15% нижче. А ось частка тих, хто виїхав до Європи та США, зросла з 700 тисяч людей до 1.6 мільйона.
Давайте розберемося, що приваблює українців на Заході та як мінімізувати ризики при виїзді на заробітки до Європи.
Як знайти вакансії у Європі
Українці найчастіше шукають роботу в Італії, Польщі, Чехії, Іспанії та Португалії.
Найпопулярніші сфери:
- будівництво;
- сезонні роботи зі збирання врожаю;
- обслуговування;
- фасувальники, пакувальники та швачки;
- промисловість із добування корисних копалин.
- Величезною популярністю для виїзду користується Німеччина. Але виїхати туди на роботу не так просто, як багато хто обіцяє.
Рекомендуємо тим, хто хоче знайти легальне робоче місце у Німеччині, досягти знання німецької мови мінімум С1 та підтвердити цей рівень сертифікатом. Цим займаються Інститут Гете та його філії. Також ваш диплом має бути підтверджений з німецької сторони, цим займається Міністерство (Bundesministerium für Bildung), яке є в кожній федеральній землі. Якщо ви фахівець, то роботодавець може допомогти із візою, у великих компаніях це нормальна практика. Починайте з мови та невеликий e-mail листування з HR відділом бажаного місця. Якщо є рідні/друзі в Німеччині, то буде легше, звісно. Не забувайте, що для некваліфікованої роботи в Німеччині пропонується дуже багато нелегальних варіантів (через відрядження від Польських фірм тощо), а це завжди ризик бути депортованим, аж до повної втрати можливості в’їжджати в будь-яку країну шенгенської зони.
Щоб знайти роботу за кордоном, краще використати інтернет ресурси тієї країни, до якої збираєтесь їхати. Також можна скористатися послугами перевірених ліцензованих агенцій з працевлаштування за кордоном.
Для меншої ймовірності обману ставте якнайбільше запитань, оскільки несумлінний посередник обов’язково видасть себе. Не забувайте, що у сфері працевлаштування за кордоном дуже багато шахраїв – вас мають насторожувати пропозиції роботи з дуже привабливими умовами без особливих вимог до кандидатів. Приблизно в 80-90% таких випадків шахраї дуже швидко і вміло залишать вас без грошей і не нададуть жодної роботи.
Самостійно чи з агенцією?
При самостійному пошуку варто насторожитися, якщо роботодавець пропонує:
- тривалий випробувальний термін без офіційного оформлення;
- оформлення медстрахування та покриття супроводжуючих витрат за свій рахунок;
- наявність неустойки через неможливість роботи при отриманні травми.
Для пошуку роботи за кордоном не варто довіряти сайтам, які публікують вакансії. Поставте у пріоритет варіанти, де роботодавець бере на себе витрати на переліт, частково оплачує проживання або надає житло. Однак, особливо не варто розраховувати на такі поблажки від роботодавців, якщо ви не фахівець та наймаєтеся на некваліфіковану роботу без знання мови. Пам’ятайте, що попит на таку роботу завжди перевищує пропозицію та завжди багато тих кандидатів, які готові взяти всі ці витрати на себе.
Якщо зважилися на працевлаштування за кордоном через кадрове агентство, враховуйте, що, швидше за все, Вам не знадобиться:
- займатися підбором, а головне перевіркою вакансії та роботодавця;
- витрачати час на вивчення формальностей та на збір документів;
- стояти в черзі за візою та отримати відмову;
- вивчати, перекладати трудовий договір, порівнювати його умови з описом вакансії, самостійно шукати житло у зручному районі тощо;
- займатись дрібними організаційними питаннями.
Перш ніж скористатися послугами агентства пошуку вакансії за кордоном, уважно ознайомтесь із відгуками. Переконайтеся, що Ви спілкуєтеся саме з представником агенції, тому що дуже часто шахраї використовують назви великих агенцій.
Eurojob також часто стикається з незаконним використанням нашої назви та логотипу шахраями. Просимо Вас використовувати контактну інформацію представлену на нашому сайті та ані жодну іншу!
Як отримати ліцензію агенції з працевлаштування за кордоном?
Видаванням ліцензій займається Мінсоцполітики. Для отримання ліцензії на працевлаштування за кордоном необхідно пройти етапи:
- підписаний трудовий договір та контракт із іноземним роботодавцем;
- довідка про те, що колективний договір не укладався та інших необхідних копій документів;
- відправлення підготовленого пакета документів;
- очікування на розгляд заявки про видачу ліцензії в органі ліцензування;
- одержання наказу про видачу ліцензії.
4 ознаки недобросовісного роботодавця
Знайшли привабливу вакансію, але щось бентежить? Перевірте ще раз роботодавця за цими пунктами:
- Не відповідає чітко та однозначно на ваші запитання про компанію. Так само як у вас запитують про попередній досвід, причини звільнення та бажаної з/п, роботодавець повинен компетентно відповідати на ваші питання про компанію та вакантну посаду. Особливо якщо це не стосується вакансій для чорноробів.
- Особливо не цікавиться вашим досвідом при наймі на кваліфіковану роботу. Це говорить про несерйозний підхід до найму персоналу, неправильне ставлення до бізнесу та можливі труднощі з пристроєм.
- Поспішає з підписанням договору або говорить про те, що це просто формальність. Запам’ятайте, що контракт – це не формальність, а основа ваших трудових відносин.
- Потребує під будь-яким приводом віддати оригінал паспорта. Для працевлаштування достатньо копії. Подібні вимоги дуже поганий сигнал.
Певні сфери роботи вимагають ще свідчення про відсутність наркотичних залежностей, санітарну книжку, довідку про несудимість та інше. Важливо також звернути увагу на Ваше резюме та скласти його мовою роботодавця або англійською, тим більше, якщо ви шукаєте роботу спеціалістом за кордоном.
З Eurojob Ви можете не хвилюватися – ми знаємо про всі нюанси працевлаштування та роботи за кордоном, завжди дамо слушну пораду та допоможемо скласти правильне резюме. Крім того, ми ретельно перевіряємо та обираємо своїх партнерів-роботодавців.
Не бійтеся змін, добробут власної сім’ї не самоціль, але без нього важко відчути повноту життя. Трудова міграція — це нормальне, природне явище сучасного людства, а не катастрофа чи зло, як намагаються її піднести деякі владні та інші «доброзичливці». До того ж, на багатьох підприємствах Європи та інших країн світу працюють наші співвітчизники, які допоможуть прискорити адаптацію, допоможуть порадою та власним позитивним досвідом.