Чехія славиться гарною архітектурою, приємним кліматом та вельми доступним працевлаштуванням. Тут комфортно жити, а схожість мов значно спрощує налагодження відносин з роботодавцем. Неймовірно доброзичливий народ любить закінчувати робочий день з келихом популярного на весь світ пива. Всі ці та інші причини додають популярності сайтів роботи в Чехії.
У цій статті розповідаємо, як влаштуватися на роботу в Чеській Республіці.
Головні правила працевлаштування в Чехії
Ті, хто встиг попрацювати в Чехії, відзначають, що там незвично добре ставлення до людей. У банках, магазинах обов’язково вітаються і запитують, як справи.
Найкраще їздити влітку в Чехію. На сезон можна знайти хорошу високооплачувану роботу і навіть трохи відпочити.
Українці склали близько 80% нелегальних іноземних працівників в Чехії (за даними видання «Європейська правда»).
Незважаючи на такий високий відсоток, наполягайте тільки на офіційній роботі в Чехії. Роботодавці часто наймають українців незаконно, щоб закрити замовлення в термін та з багатьох інших причин. Вони готові ризикувати, незважаючи на великі штрафи. З одного боку це спрощує збір документів, з іншого – стає величезним ризиком для працівника.
Ознаки того, що з вами не хочуть співпрацювати офіційно:
• тривалий випробувальний строк (більше 3х місяців), що не передбачає легального оформлення;
• відсутність виразного трудової угоди, при цьому всі витрати на проїзд, житло та інше покриває працівник.
Віталій з Івано-Франківська розповідає, що поїхав до Чехії разом зі своїм другом. Він умовив його приєднатися, мотивуючи щомісячним заробітком від 1000 $ і більше. Робота проста, різноробочий на меблевій фабриці. Пошкодив ногу під час навантаження і виявився нікому не потрібним. Начальник дав понаднормову символічну премію і сказав їхати додому. Можна сказати що Віталію взагалі пощастило – він міг би не отримати ніяких грошей що б дістатися додому.
Наполегливо рекомендуємо їхати за кордон тільки при офіційному оформленні договору, навіть при посаді різноробочого.
Що потрібно для отримання робочого місця
У Чехії вакансії представлені від різноробочих до кваліфікованих фахівців, але ситуація на ринку праці виставляє ряд умов до потенційних працівників.
• Мова. Шукачам з високою кваліфікацією потрібно, хоч трохи розмовляти по-англійськи або чеськи. Для різноробочих це необов’язково.
• Освіта. Наявність підтвердженого диплома знадобиться фахівцям, які хочуть працювати на високих посадах. Для некваліфікованих працівників це необов’язково.
• Конкуренція. У Чехії спочатку працевлаштовують своїх громадян. І тільки потім шукають працівників за кордоном. Цьому передує цілий ряд процедур у відповідних інстанціях Чеських служб зайнятості та ін. Потрібно або бути фахівцем в рідкісному профілі, мати підтвердження кваліфікації, документи від роботодавця або погоджуватися на ручну роботу.
Багато хто говорить, що їм потрібна робота в Чехії. Це зрозуміло, адже там обіцяють європейську оплату. Середня зарплата в країні – $ 1180 (без вирахування податків). Мінімальна «чиста» – $ 500.
Наталя М. повідомляє, що відправилася на роботу в Чехію на м’ясокомбінат разом з подругою. Знайшла оголошення в інтернеті, зв’язалася з роботодавцем. В аеропорту їх зустріли, поселили в хостел. Але пройшов місяць, а про зарплату ніхто не згадав. Спочатку сказали, що невеликі затримки. Через три місяці, коли почали наполегливо просити про гроші, попросили зібрати речі і їхати. Уявіть, подібне часто буває навіть в такій європейській цивілізованій країні.
Не вірте красивим обіцянкам і зарплат. При проходженні співбесіди обговоріть умови проживання і дати зарплати. Оптимально, якщо все це буде прописано в договорі, і буде передбачений аванс. Обов’язково прочитайте відгуки про підприємство.
Як отримати візу?
Для отримання робочої візи в Чехії в консульський відділ необхідно надати:
• заповнену анкету;
• закордонний паспорт та копію всіх сторінок;
• цивільний паспорт та ксерокопію;
• трудовий договір та інші документи від роботодавця відповідно до вимог до конкретної професії;
• кольорові фотографії;
• документ, який підтверджує заброньоване місце для проживання;
• медичну страховку;
• бажано виписку з рахунку в банку.
Чекати потрібно в середньому два місяці, щоб стати власником трудової карти. При цьому, іноді, в цей період можна перебувати в Чехії в якості стажиста і т.п. У будь-якому випадку, Чеська Республіка знаходиться недалеко від батьківщини, і завжди можна швидко повернутися без значних фінансових втрат, у разі збільшення терміну отримання трудової візи Чехії.
Андрій з Миколаєва. розповідає про те, що давно планував поїхати на заробітки в Прагу. Навіть знайшов кілька цікавих вакансій в інтернеті. Успішно пройшов співбесіду. Але не зібрав усі папери до кінця і отримав відмову.
Якщо не впевнені в дотриманні всіх правил оформлення Чеської трудової карти, наявності вільного часу і терпіння – довірте оформлення документів спеціалізованому агентству. Eurojob має величезний досвід в працевлаштуванні в Чехії.