З кожним роком трудова міграція з України набирає обертів. Але, вирушаючи на заробітки, потрібно відповідально підійти до підготовчих етапів: вибрати роботодавця, уточнити умови роботи та оплати. Не менш важливо під час перебування на незнайомій території знати свої права.
Основні моменти
Щоб вчасно зорієнтуватися в форс-мажорній ситуації, потрібно враховувати плюси й мінуси трудової міграції, а також знати алгоритм дій. Якщо визначилися з необхідністю виїзду за кордон, тоді в нагоді будуть знання прав, як для участі в суспільному житті, так в разі розуміння дій при загрозі взяття під варту. Трудові мігранти та їхні родини мають право отримати від міграційної служби таку інформацію:
- умови працевлаштування, виїзду;
- ризик виникнення ситуації торгівлі людьми;
- особливості міжнародних договорів.
Права трудових мігрантів гарантують захист від нелюдського поводження, тортур, знаходження у рабстві. Виключається виконання роботи в примусовому порядку (крім особливих випадків: арешт, стихійні лиха і т. д.). Після закінчення перебування в державі мігранти можуть перевести зароблені гроші, вивезти майно й речі.
Незнання прав не звільняє від відповідальності і від проблем
Одного разу до нас звернувся клієнт, який вже намагався працювати в Європі. З його розповіді ми дізналися, що пару років тому він купив документи в одній «фірмі з працевлаштування», щоб влаштуватися на будівництво в Німеччині. Після трьох тижнів роботи прийшли з перевіркою поліцейські. Серед 15 трудових мігрантів усі виявилися нелегалами. В результаті люди залишилися без роботи та без грошей.
Ми вважаємо, що такий ризик вкрай не виправданий. І настійно рекомендуємо влаштовуватися на роботу легально! Адже так ви захищені всіма інстанціями своєї країни і країни, в якій працюєте.
Дії під час арешту
Кожен, хто шукає роботу в Європі, повинен знати свої права у разі виникнення неприємних ситуацій. Перевірка правоохоронними органами здійснюється за законними процедурами. Арешт не може бути довільним, а в разі цього всі дії повинні коментуватись на зрозумілій мові. При цьому:
- консульства або дипломатичні установи ставляться до відома на вимогу затриманого;
- надається можливість зв’язку з вищевказаними організаціями;
- мігрант отримує інформацію про свої права.
Також особи можуть вимагати від суду невідкладного розгляду справ щодо законності затримання. Документи конфіскуються тільки державними посадовими особами.
Висилка з країни відбувається на підставі рішення компетентного органу. При цьому мігранти повинні мати можливість врегулювати питання з належної оплати за роботу.
Участь у зборах та свобода слова
Легальне працевлаштування за кордоном гарантує право брати участь в зборах, вступати до профспілок, звертатися за допомогою до асоціацій або вищезазначених співтовариств. Виїжджаючий за кордон може вільно висловлювати думки, сповідувати релігію за власним вибором, але його думка не повинна ображати права інших осіб, бути закликом до радикальних дій і т.д.
Медицина й освіта
Мігранти можуть претендувати на визнання освіти різного типу: вищу або професійно-технічну. Для цього знадобиться пройти процедуру перевірки статусу, достовірності диплома, іноді потрібно підвищення кваліфікації.
Діти мігранта мають право на освіту, відвідування дошкільних або шкільних установ державного типу. Їм не може бути відмовлено навіть при відсутності у батьків постійного статусу перебування, зайнятості.
Легальна робота за кордоном для дівчат і хлопців – це гарантія отримання своєчасної медичної допомоги нарівні з громадянами країни.
Пенсійне забезпечення
Трудові мігранти, а також члени їх сімей, мають можливість добровільно взяти участь в системі соціального страхування. Термін визначається договором, але не менше 12 місяців. Для цього потрібно подати заяву в податкову за місцем проживання, яка буде розглянута протягом 30 днів. При наявності підстав з мігрантом буде укладено договір.
Обов’язки мігрантів
Реальна робота легально – це не тільки забезпечення прав, а й обов’язкове виконання зобов’язань. Потрібно буде заплатити:
- Податки від доходів. При цьому законодавство визначає умови для запобігання подвійного оподаткування. Внески за це період враховуються при розрахунку податків в Україні.
- Військовий збір 1,5% від доходу. Незалежно від сплачених податків за кордоном України.
- Податок на загальний річний дохід, до якого входить зарплата за межами країни. Для цього подається декларація в кінці звітного року.
- Збір на майно, яке належить мігрантам і знаходиться на території України.
Знання про свої права допоможуть захистити себе в разі виникнення форс-мажорів. Але також важливо довірити організацію міграції перевіреній компанії, яка проводить аналіз документів роботодавця й захистить клієнта. Eurojob пропонує роботу за кордоном легально під ключ, пропонуючи супровід на всіх етапах працевлаштування. Сервіс високого рівня дозволяє кандидату перебувати за кордоном на законних підставах.