Польща – один із пріоритетних напрямків трудової міграції з України. Ще 2021 року тут працювало близько 1,5 мільйонів українців. Порівняно з 2014 роком цей показник збільшився у 2-3 рази. Ще понад 3,2 мільйони людей перетнули кордон з початку війни. Багато хто з них знайшов не лише притулок, а й роботу. Проте попит на трудові ресурси та кількість вільних вакансій залишається високим.
Про те, як знайти роботу в Польщі, адаптуватися та організувати своє життя в цій країні, розповідаємо у нашому огляді.
Як влаштуватися на роботу до Польщі
Варіанти робочих віз до Польщі
Карта побиту (Karta pobytu)
Синя карта (Niebieska karta)
Які необхідні документи для оформлення візи
Терміни та вартість
Через що можуть відмовити у візі
Які зарплати у Польщі
Як пересилати гроші з Польщі до України?
Які витрати
Умови життя трудових мігрантів у Польщі
Особливості життя в Польщі
Медицина в Польщі
Як дістатися до Польщі
Як спілкуватися з близькими
Сімейна робота
Переїзд із дітьми
Дошкільна освіта
Шкільна освіта
Вища освіта
Імміграція та громадянство
Тимчасовий притулок у Польщі
До чого може призвести нелегальне працевлаштування у Польщі
Як не потрапити на шахраїв
Корисні посилання та контакти
Як влаштуватися на роботу до Польщі
Алгоритм працевлаштування у Польщі досить простий. Для початку необхідно вибрати кілька вакансій і зупинитися на тій, яка найбільше підходить. Потім оформити національну візу та дозвіл на роботу.
Кроків лише два, але кожен має свої нюанси. Наприклад, роботодавця краще обирати перевіреного. Можна дізнатися у знайомих, які вже працюють легально у Польщі, або переглянути вакансії у нас на сайті. Ми працюємо офіційно як юридична особа, маючи ліцензію працевлаштування за кордоном. Усі вакансії у нас безкоштовні, тому що оплату за пошук співробітників ми отримуємо від роботодавців. Сьогодні також популярні сервіси пошуку роботи для українських переселенців Job Aid for Ukrainian Refugees, UA talents, Happy Monday, Hire for Ukraine.
Ми категорично наполягаємо лише на легальному працевлаштуванні.
Окрім допомоги у пошуку роботи ми готові прямо зараз розповісти вам про легальне працевлаштування в Польщі, дати рекомендації щодо оформлення візи, а також про тимчасовий притулок, статус біженства та посвідку на проживання у Польщі.
Варіанти робочих віз до Польщі
Право перебувати у Польщі довше 90 днів, отримати легальну роботу та переміщатися країнами Шенгену протягом трьох місяців у кожному півріччі дає право віза типу D. Вона буває наступних типів:
- D05a. Дозволяє перебувати у Польщі та працювати протягом 180 днів в рамках одного року. Для отримання необхідно подати заяву про доручення роботи. Після закінчення терміну необхідно або залишити територію Польщі, або заздалегідь подати документи на оформлення більш довгострокової візи. Важливо: відлік дії починається з подання заяви.
- D05b. Діє протягом 9 місяців у рамках одного календарного року та дозволяє працевлаштовуватися на сезонні роботи. Для її отримання буде потрібний дозвіл на сезонні роботи. Важливо: перелік робіт обмежений та регулюється Міністерством сім’ї, праці та соцполітики.
- D06. Це воєводська віза, що одержала таку назву, тому що видає її воєвода. Для отримання потрібно запрошення. Термін дії візи – 1 рік. При цьому запрошення може видаватися строком на 3 роки, що дає змогу продовжувати воєводську візу.
Карта побиту (Karta pobytu)
Розширити свої можливості як трудового мігранта можна за допомогою картки перебування (Karta pobytu). З нею можна не лише працювати, а й брати кредит, купувати нерухомість, їздити в інші країни Шенгену і перебувати там до 90 днів у межах 180 днів.
Така карта видається безстроково, але для її отримання потрібна одна з підстав:
- дозвіл на тимчасове чи постійне проживання,
- гуманітарні причини перебування в Республіці Польща,
- потреба у міжнародному захисті (актуально для тих, хто отримає статус біженця або додатковий захист).
Щоб отримати візу, необхідно насамперед заповнити анкету на сайті Міністерства Іноземних Справ Республіки Польща https://secure.e-konsulat.gov.pl/. А потім відвідати візовий центр Польщі та подати документи.
Синя карта (Niebieska karta)
Ще один варіант легального перебування трудового мігранта у Польщі – синя карта. Підходить для працевлаштування на висококваліфіковані посади. У цьому випадку у кандидата має бути бекграунд у вигляді повної вищої освіти та мінімум 5-річний досвід роботи за здобутою кваліфікацією. При цьому зарплата фахівця, який працює по синій карті, не може бути нижчою за 150% від середньої зарплати.
Які необхідні документи для оформлення візи
Заява та документи подаються особисто заявником. З собою вам потрібно мати:
- Чітку кольорову фотографію на білому тлі 3,5 x 4,5 см.
- Закордонний паспорт. Перевірте, щоб у ньому було як мінімум дві вільні сторінки, а термін дії охоплював щонайменше 3 місяці після запланованого повернення.
- Копія головної сторінки закордонного паспорта.
- Поліс медстрахування, актуальний на території ЄС на суму від 30 000 євро.
- Копія документа, що підтверджує, що ви легально проживатимете на території округу (наприклад, договір оренди).
- Доказ грошових коштів.
- Підтвердження мети перебування.
Останній пункт має свої особливості:
- Для сезонних робіт, які не перевищують 9 місяців, знадобиться оригінал та копія довідки про те, що в реєстрі бюро праці було зареєстровано відповідну заяву на сезонну роботу.
- Для воєводської візи знадобиться оригінал та копія дозволу на роботу від Воєводського управління.
- Для синьої карти необхідний трудовий договір на рік, підтвердження кваліфікації та підтвердження з місця роботи про те, що кадрові потреби неможливо закрити зі списків безробітних осіб, які шукають роботу за місцем.
Дозвіл на роботу оформлює роботодавець, подаючи заяву про доручення роботи іноземцю.
Терміни та вартість
Оформлення візи для громадян України безкоштовне! Прискорена процедура коштує 30 євро. Рішення про видачу візи займає 6 робочих днів. Але у разі додаткової перевірки даних термін може бути продовжено до 30 днів.
Збір за оформлення синьої карти складає 440 злотих та сплачується в день подання заявки. Сама карта коштує 50 злотих, які вносяться на рахунок воєводства під час її отримання.
Через що можуть відмовити у візі
Польська робоча віза – одна з найпростіших в отриманні українцями. Але й тут потрібно бути уважними не лише під час подання документів, а й при виборі роботодавця. Основними причинами відмови можуть бути такі:
- Компанія, яка видала запрошення на роботу, перевищила ліміт, і, наприклад, при штаті на 100 осіб виписала 200 запрошень. Так можуть робити недобросовісні роботодавці чи фірми, які видають фіктивні запрошення. Вибираючи роботодавця не самостійно, а через компанію Eurojob, ви уникаєте ризику потрапити на шахраїв.
- Здобувач раніше працював за польською візою в іншій країні. На жаль, через простоту оформлення польської візи порівняно з іншими країнами її часто використовували як привід перетнути кордон і працевлаштуватися в Європі. Якщо людина має в історії відкриту візу, але відсутній приїзд до роботодавця або сплачені нею податки за співробітника, це може спричинити відмову в новому дозволі на в’їзд.
- Наявність порушень правопорядку на території Євросоюзу також може призвести до відмови у візі. Сюди також можна віднести несплачені штрафи на території Польщі, перевищення термінів перебування у будь-якій європейській країні.
- Причиною відмови може стати проста неуважність (неправильно заповнена анкета, прострочений закордонний паспорт, недостатня сума страховки, помилки в документах). Перед подачею рекомендуємо все уважно перевіряти ще раз.
Якщо ви отримали відмову, її можна оскаржити. Для цього необхідно подати запит на повторний розгляд візової заяви. Зробити це потрібно протягом 14 днів із моменту відмови. Повторна заява подається до установи, якою було прийнято негативне рішення. Для громадян України повторне подання заяви безкоштовне.
Які зарплати у Польщі
Обираючи місце роботи в Польщі, орієнтуйтеся не тільки на сферу діяльності, але й на місце розташування компанії. Середній рівень зарплат суттєво відрізняється у різних воєводствах:
- Найвищі зарплати пропонуються у Мазовецькому воєводстві (близько 7300 злотих брутто на місяць).
- Приморське, Нижньосилезьке, Сілезьке, Малопольське, Західнопоморське, Опольське воєводства пропонують 6000-6500 злотих брутто.
- У Любуському, Підлянському, Великопольському, Лодзинському, Куявсько-Поморському, Свєнтокшиському, Підкарпатському, Вармінсько-Мазурському та Люблінському воєводствах можна заробити близько 5200-5600 злотих брутто.
Мінімальна зарплата становить 3010 злотих брутто або 2363,57 злотих нетто, але варто зазначити, що погоджуються на «мінімалку» лише близько 5% трудових мігрантів. Українці з добрим досвідом роботи можуть розраховувати на більш високу оплату праці.
Щодо сфер діяльності, то трудові мігранти затребувані у Польщі у сільському господарстві, будівництві, на виробничих підприємствах.
Актуальні пропозиції на ринку праці:
- Прибиральниці до 3200 злотих на міс.
- Працівники кухні до 3000 злотих на міс.
- Оператори складу, пакувальники: 2500-3500 злотих на міс.
- Водії машин та оператори навантажувачів: 3000-4000 злотих на міс.
- Слюсарі, муляри, монтажники вікон, столяри, малярі до 6000 злотих.
- Лікарі до 7600 злотих.
- Спеціалісти в IT-індустрії до 17000 злотих.
При виборі вакансії та прочитанні умов звертайте увагу на те, чи вказана зарплата брутто чи нетто. Найчастіше у договорі зазначається саме брутто, тобто сума до сплати податків. На руки ж працівник отримує нетто. Оскільки у Польщі складна система оподаткування є кілька видів трудового договору, необхідно заздалегідь уточнити у роботодавця тип договору та реальний розмір зарплати.
Як пересилати гроші з Польщі до України?
Зростання трудової міграції з України до Польщі значно підвищило попит на грошові перекази у зворотному напрямку. І це, у свою чергу, призвело до появи простих та зручних способів трансферу. Найпопулярніші на сьогодні:
- Стандартні SWIFT-переведення. Одержувачу буде зараховано гроші на картку ПриватБанку. Комісія з картки для виплат отримувача складає 0,5% від суми переказу. Карта «універсальна» зараховує гроші без комісії, але «бере» 1% за зняття готівки.
- Валютний обмінник Alior Bank переказує євро та долари на картковий рахунок з комісією 3 долари незалежно від суми платежу.
- Сервіс міжнародних переказів від Альфа-Банку пропонує зручний онлайн-сервіс, щоб переказати гроші з-за кордону на карту будь-якого українського банку. Комісія складає 2% від суми.
- Польський банк Getin Bank пропонує відкрити спеціальний рахунок, кошти з якого можна переказувати на українські картки «Card Blanche Transfer» від Idea Bank. Комісія за зняття готівки 1%.
- Western Union – один із найшвидших та найпопулярніших способів відправити/отримати кошти. Відправлення та отримання можливі у банківських відділеннях, офісах компанії та онлайн. Переказ злотих у гривні проходить конвертацію у доларах, а за переказ система знімає 2% від суми.
- Ще один популярний варіант – MoneyGram. Тут вигідніший курс конвертації, ніж на Western Union, але комісія складе 5%.
- Також можна скористатися інтернет-сервісом, таким як TransferGo або Wise. На сайті кожного сервісу є зручний калькулятор та проста форма переказу.
Щоб заздалегідь розрахувати, скільки ви зможете переслати рідним до України, варто вирахувати із зарплати майбутні витрати.
Які витрати
Зазвичай найвагоміші статті витрат – житло та харчування.
Оренда однокімнатної квартири у великому місті (Варшава, Краків) складе приблизно 2000-2500 злотих на місяць. У менших містах (Познань, Люблін) можна знайти житло за 1000-1500 злотих. Ще дешевше квартира буде в Хельмі, Бидгоще.
Що стосується продуктів, то вони вимагають приблизно 30% від зарплати, незважаючи на те, що в Польщі одні з найдоступніших цін на продукти харчування, а також хороший вибір недорогих і якісних молочних і м’ясних продуктів від місцевих виробників. Продукти зручно купувати в мережах супермаркетів Carrefour, Lidl, Auchan, Biedronka та Zabka, які доступні як у великих містах, так і в маленьких населених пунктах.
Також варто врахувати транспортні витрати. За місяць на проїзд у міському транспорті вам знадобиться приблизно 100 злотих. Вартість 1 км на таксі становитиме в середньому 2,50 злотих. Вартість 95-го бензину становить 7,11 злотих за літр (на момент публікації статті).
Іноді роботодавці компенсують частину витрат і/або пропонують дешевше альтернативне житло. Зазвичай про це пишуть в умовах вакансії.
Можливі такі варіанти:
- Безкоштовне житло.
- Частково оплачене житло (100-350 злотих утримується із зарплати).
- Часткова компенсація витрат на оренду (до 500 злотих).
- Часткова компенсація за харчування, наприклад, безкоштовні обіди взимку на підприємстві.
- Безкоштовний трансфер до місця роботи. Або можливість винайняти будинок в пішій доступності.
- Часткова компенсація проїзду.
- Безкоштовний робочий одяг.
- Безкоштовна робоча форма.
Умови життя трудових мігрантів у Польщі
Якщо договором передбачено безкоштовне житло, це може бути кімната в гуртожитку або орендоване житло. Найпопулярніші варіанти:
- Приватний будинок з поселенням 2-3 чоловік в кімнаті. Є всі необхідні зручності, Wi-Fi. Розташування, як правило, біля хорошої транспортної розв’язки або біля робочого місця.
- Апартаменти з розміщенням 2-3 чоловік в кімнаті. Повна комплектація кухні, 1-2 санвузли, безкоштовний WI-FI. Близькість транспорту та необхідної міської інфраструктури.
- Комфортабельні гуртожитки, часто обладнані власною ванною кімнатою та кухнею.
- Місце в хостелі. Це найбільш простий і недорогий варіант житла. Кімната хостелу може вмістити від 2 до 12 осіб. У кімнаті зазвичай є спільна кухня та санвузол. При цьому гуртожитки для працівників досить комфортні, чисті, в них можна обладнати місця для дозвілля, практичні системи зберігання, зони відпочинку.
Якщо ви приїхали на роботу до Польщі як сімейна пара і вам надали кімнату в гуртожитку чи квартиру, то вони вже не зможуть поселити до вас когось іншого.
Особливості життя в Польщі
Для тих, хто в Європі вперше, Польща стане чудовим місцем для адаптації до нових умов. В цій країні все схоже на українське: планування вулиць, архітектура житлових районів, ритм дорожнього руху та багато знайомих слів. Все це сприяє швидкій адаптації на новому місці.
Відзначимо основні плюси і нюанси життя в Польщі, до яких краще підготуватися заздалегідь:
- Велосипедні доріжки. У великих містах є досить розвинена мережа доріжок для велосипедів і самокатів. Усі вони мають зручні виїзди, а наявність двоколісного транспорту трохи розвантажує трафік. Водночас пішоходам варто бути уважними та не перешкоджати шлях велосипедистам.
- Громадський транспорт. Довге очікування автобуса чи непередбачувана зміна маршруту трамвая – це не про Польщу. Транспорт тут ходить строго за розкладом, купити квиток або поповнити проїзний можна в спеціальному терміналі, а якість салонів дозволяє розслабитися і спокійно спостерігати за містом з вікна.
- Зручне розташування. Близькість до України та прямі авіарейси до величезної кількості європейських міст роблять Польщу привабливою для тих, хто хоче відкрити нові горизонти, але при цьому не їхати далеко від дому.
- Смачна кухня. Польські страви за насиченістю та смаком схожі на українські. Водночас польська кухня також різноманітна. У супермаркеті досить легко знайти знайомі продукти, а також легко відкрити для себе нові смаки журека, томатного супу, вареників з квашеною капустою тощо.
- Низькі ціни на авто. Поляки досить просто ставляться до особистого транспорту, сприймаючи його насправді як засіб пересування. Основний трафік тут складають економні малолітражки, а також тут недорого продають вживані автомобілі з Німеччини BMW, Mercedes, Audi.
До чого варто підготувати вже зараз:
- Мова. Поляки дуже шанують свою культуру та мову, тому, якщо ви хочете інтегруватися в місцеве життя, вам варто вчити польську. Хоча Польща є однією з країн з високим відсотком володіння англійською мовою, це не стосується сфери послуг. У магазинах, закладах громадського харчування, салонах краси вам рідко зможуть відповісти англійською.
- Графік роботи магазинів. У неділю в Польщі закриті майже всі магазини, навіть ті, що знаходяться у великих торгових центрах. Тому про шопінг варто подумати заздалегідь, а якщо ви звикли проводити вихідні в торговому центрі, то доведеться змінити цю звичку на іншу, наприклад, прогулянки в парку.
- Конкуренція на ринку праці. Зростання трудової міграції та кількості вимушених мігрантів з України також відбивається на ринку праці. Для українців ще багато вільних вакансій. Але навіть при подачі резюме або проходженні співбесіди варто пам’ятати, що на цю посаду можуть претендувати кандидати з великим досвідом або кращими навичками.
Не останню роль у житті трудового мігранта відіграють медичні послуги, про які ми поговоримо далі.
Медицина в Польщі
На деяких заводах і фабриках роботодавець оплачує медкомісію працівників. На цьому медичні переваги закінчуються.
Перше, до чого не готові українці, які поїхали до Європи, це зовсім інший підхід до надання медичних послуг. Ви не зможете зателефонувати знайомому лікарю о 21 годині, записатися на прийом наступного ранку і купити тут в аптеці практично будь-які ліки. У Польщі доведеться чекати на запис кілька днів, а то й тижнів, а багато ліків відпускаються в аптеках лише за рецептом.
Хоча у Польщі страхова медицина, але сама система охорони здоров’я досить перевантажена. Тому державні клініки приймають лише після тривалого очікування, особливо, якщо мова йде про вузькопрофільних спеціалістів. Альтернатива – платні клініки, але і тут швидкість реєстрації та обслуговування не така, як в Україні.
Окремо варто сказати про стоматологію. Вирушаючи на роботу до Польщі, краще полікувати зуби заздалегідь. Хоча рівень стоматології тут високий, зубний біль до прийому до лікаря доведеться терпіти кілька днів, а вартість пломби обійдеться в середньому в 200 злотих. За 2000 злотих можна вилікувати кореневі канали, а за 3000-4000 злотих встановити коронку.
Як дістатися до Польщі
На момент публікації статті найпопулярніше сполучення з Польщею – автомобільне. Придбати квиток на автобус можна практично з кожного міста України.
Популярні маршрути:
- Львів – Варшава, 550 грн.
- Львів – Краків, 600 грн.
- Київ – Варшава, 1100 грн.
- Львів – Вроцлав, 850 грн.
- Львів – Катовіце, 600 грн.
- Тернопіль – Варшава, 810 грн.
При покупці квитка на автобус, не сприймайте всерйоз час прибуття. Через перевантаження пунктів пропуску воно може не відповідати реальності. Плануйте час із запасом.
Більше передбачуваний графік мають поїзди. На сьогодні актуальні сполучення: Київ – Варшава (26 годин у дорозі) та Київ – Хельм (14,5 годин у дорозі).
Як спілкуватися з близькими
Багато українців, які виїхали в перші дні воєнного стану, змогли отримати безкоштовні сім-картки. Якщо у вас немає польського номера, ви можете обрати з наступних операторів:
- Orange Flex. Тарифи від 25 до 50 злотих на місяць. Безлімітні дзвінки та СМС. Безлімітні соціальні мережі та месенджери, які можна використовувати для зв’язку з близькими. Обсяг трафіку в залежності від тарифного плану від 15 ГБ до 80 ГБ.
- Play. Вартість пакета від 35 до 90 злотих на місяць. Тут також безлімітні дзвінки та повідомлення. Обсяг мобільного інтернету варіюється від 3 ГБ до 150 ГБ.
- T-Mobile. Найдешевший тарифний план вартістю 20 злотих пропонує безлімітні розмови та повідомлення, а також 8 ГБ інтернету. До найдорожчого тарифу вартістю 35 злотих крім зазначеного безліміту входить 30 ГБ трафіку, необмежене використання месенджерів Viber, Messenger, WhatsApp, а також 1000 хвилин на дзвінки Vodafone в Україну.
Сімейна робота
Влаштуватися вдвох на одне підприємство не лише зручно, а й вигідно. Якщо житло надає роботодавець, то подружжя поселять разом без підселення інших людей. До того ж інтегруватись у нове середовище, оформляти документи набагато простіше разом.
Актуальна робота для сімейних пар:
- Працівники на лінію виробництва на виробництві електротехнічного обладнання, 15-16 злотих/год нетто.
- Кухарі в готелі 14-16 злотих/год нетто та безкоштовне проживання за 10 хвилин від місця роботи.
- Офіціанти 12,50 злотих/год нетто, 2875-3120 злотих на місяць, безкоштовне проживання.
- Різноробочі на кондитерську фабрику 12,84-17 злотих за годину брутто плюс премії, а також оплачуваний трансфер до місця роботи.
- Пошиття чохлів для оббивки меблів, 18,40-25 злотих/год нетто, можна без досвіду роботи.
- Працівники хлібзаводу, 21 злотих/год брутто, часткова компенсація пропонованого житла.
- Оператори-пакувальники, 12 злотих/год нетто, премії за нічні зміни, безкоштовне проживання.
Знайти в Польщі роботу можна і окремо, при цьому обравши таке житло, яке підійде обом. Зверніть увагу, що, вирушаючи в трудову міграцію вдвох, необхідно надати підтвердження проживання двох осіб.
Переїзд із дітьми
Діти дуже швидко інтегруються до нових умов. А перебуваючи у мовному середовищі, дошкільнята та школярі можуть вільно заговорити польською мовою за 1-1,5 року. Якщо ви плануєте або вже переїхали до Польщі з дитиною, можете не перейматися її адаптацією. Навчання у молодших класах тут відбувається у ненав’язливій ігровій формі, місцеві діти дуже товариські та доброзичливі, а крім уроків розклад дітей заповнений прогулянками та екскурсіями.
Важливо: шкільна освіта у Польщі є обов’язковою. І всі діти, зокрема й трудових мігрантів, мають відвідувати школу.
Перший крок батьків перед подачею документів у садок чи школу – отримання ідентифікаційного номера PESEL. Для цього необхідно заповнити анкету та надати паспорт до місцевого центру обслуговування жителів. PESEL видається безкоштовно і дозволяє записати дитину до державного садка чи школи.
Дошкільна освіта
Батьки можуть віддати дитину як до державного, так і до приватного дитячого садка. Оскільки державних установ набагато менше, записатися на навчальний рік бажано у березні.
Державні дошкільні заклади працюють з вересня до кінця червня 5 днів на тиждень. Вони не є повністю безкоштовними. Батьки сплачують частину навчальних часів, харчування та навчальні матеріали.
Другий варіант – приватні садки, в які набагато легше потрапити, до того ж вони працюють цілий рік, а їхня вартість складає 1000-1500 злотих на місяць.
Важливий етап переходу від садка до школи – нульовка. Вона вже належить до обов’язкової частини шкільної освіти. Нульовий клас може бути організований як при садочку, так і при школі. Тут крім базового розвитку дітей вчать писати, читати та рахувати.
Шкільна освіта
До школи вступити можна у 6-7 років. Навчання у початковій школі триває 8 років.
Оцінки ставлять починаючи з 4-го класу. До цього вчителі не оцінюють роботи учнів, а в описовій формі пояснюють помилки чи заохочують за правильно виконані завдання. Діти-іноземці навчаються у класах разом із місцевими учнями. При цьому вони мають право та можливість відвідувати додаткові уроки польської мови протягом першого року. Цього часу зазвичай достатньо для того, щоб дитина впевнено заговорила польською.
У польських школах 6-бальна система оцінювання. «6» в даному випадку це «відмінно», а 5 «дуже добре». Двійка за домашнє завдання або відповідь на уроці не означає, що дитина не підготувалася. Цю оцінку можна інтерпретувати як «припустимо». Негативною вважається лише одиниця.
Після закінчення початкової школи учень складає іспит świadectwo szkolne, який складається з польської мови, математики, іноземної мови та одного предмету на вибір. Потім можна здобути освіту в технікумі, середньо-професійному навчальному закладі або загальноосвітньому ліцеї. По завершенні повної середньої освіти складається іспит egzamin maturalny і випускник отримує атестат зрілості (матура).
Вища освіта
Абітурієнт-іноземець може вступити на платне навчання до польського вишу. Вартість навчання в польському виші варіюється від 800 до 13000 євро на рік.
Але деякі навчальні заклади надають безкоштовні програми та стипендії для талановитих абітурієнтів із високими результатами випускного іспиту. Ще одна важлива умова для здобуття освіти безкоштовно – знання польської мови на рівні С1.
Як і в Україні, система вищої освіти у Польщі умовно ділиться на два рівні – бакалаврат та магістратуру, що займає загалом 4,5-6 років.
Найбільш популярні та затребувані державні виші:
- Uniwersytet Warszawski, Варшава.
- Uniwersytet Jagielloński, Краків.
- Politechnika Warszawska, Варшава.
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Познань.
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Краків
Перевага диплома будь-якого з польських університетів – це і визнання в будь-якій країні Європи, і привабливість для роботодавців у великих компаніях.
Імміграція та громадянство
Чим ближче до закінчення робочого контракту, тим більше трудові мігранти замислюються про можливість подальшого легального перебування у країні. Польський паспорт досить привабливий тим, що це ще й паспорт громадянина Євросоюзу, який відкриває двері до 185 країн світу, займаючи таким чином 10-й рядок у рейтингу паспортів світу.
Якщо ви приїхали до Польщі працювати, відкрили візу D і вирішили згодом здобути польське громадянство, потрібен наступний алгоритм дій:
- Маючи візу D, можна отримати тимчасовий дозвіл на проживання, який діє 1 рік і підлягає продовженню. Він не обмежує кількість в’їздів та виїздів із країни.
- Наявність посвідки протягом 5 років дає право оформити картку «Karta stałego pobytu», тобто ПМП або дозвіл на постійне проживання.
- Претендувати на польське громадянство можуть мігранти, які проживають на території Польщі не менше 10 років і мають ПМП. Для отримання громадянства необхідно подати заяву на ім’я воєводи чи президента, скласти іспит з польської мови, підтвердити знання історії та культури Польщі.
Не останню роль відіграє стабільне джерело доходів та постійне місце проживання. Претендувати на польське громадянство можуть також особи, які одружені з громадянином Польщі від 3 років та проживають на території РП понад 3 роки, маючи при цьому дозвіл на постійне проживання.
Тимчасовий притулок у Польщі
Українці, які виїхали до Польщі після 24 лютого 2022 року, мають право перебувати легально у країні 18 місяців. При цьому потрібно бути офіційно зареєстрованим. Зазвичай реєстрацію проводить працівник прикордонної служби. Але якщо при перетині кордону вас не зареєстрували, необхідно самостійно звернутися до муніципалітету міста, де ви знаходитесь, та отримати номер PESEL. Зробити це необхідно протягом 60 днів від дати перетину кордону. Для отримання номера необхідно скласти відбитки пальців та фотографію.
Зареєстровані українці мають право на безкоштовне медичне обслуговування, компенсацію за деякі ліки та соціальну допомогу на дітей, одноразову фінансову допомогу та соціальну допомогу.
Також для тих, хто в’їхав до Польщі після 24 лютого, спрощено систему отримання роботи. Щоб влаштуватися, не обов’язково отримувати дозвіл на роботу, а всі формальності та оформлення лягають на роботодавця.
До чого може призвести нелегальне працевлаштування у Польщі
Як і будь-яка європейська країна, Польща комфортна для тих, хто діє відповідно до законодавства та дотримується букви закону.
Нелегальна робота тут карається штрафами, а на підприємствах проводяться періодичні перевірки щодо виявлення незаконного найму та здійснення нелегальної праці.
Штраф за нелегальну роботу може становити від 1000 до 5000 злотих. Але штрафом покарання не обмежується. На порушника також чекає депортація та заборона на в’їзд до Польщі терміном до 3 років. Роботодавець, який не оформив іноземця, зобов’язаний буде сплатити штраф від 3000 до 5000 злотих.
Як не потрапити на шахраїв
Виявитись нелегальним працівником не зі своєї волі – цілком реальна ситуація. Щоб цього не сталося, по-перше, не віддавайте нікому оригінал паспорта, а по-друге, перевіряйте, з ким укладаєте договір.
Якщо ви знайшли роботу самостійно, перевірте відгуки про роботодавця, його юридичні дані, обов’язково уважно перечитайте договір.
Якщо ви звернулися до посередника, зверніть увагу на наявність даних про юридичну особу, ліцензію Мінсоцполітики. Все це, а також безліч безкоштовних вакансій, є у компанії Eurojob.
Корисні посилання та контакти
Сайт Республіки Польща https://www.gov.pl/
МІС РП https://secure.e-konsulat.gov.pl/
Візові центри https://visa.vfsglobal.com/ukr/en/pol
Корисна інформація для українців у Польщі https://www.gov.pl/web/ua
Сайт посольства України у Польщі https://poland.mfa.gov.ua/
- телефон українського посольства в Варшаві: +48-22-621-39-79
- гаряча лінія (у разі загрози життю): +48-698-608-837
- адреса: ul. Antoniego Malczewskiego 17, 02-617 Warszawa