Словаччина

Как устроиться на работу в Словакию

Обираючи європейську країну для працевлаштування, українці часто замислюються не лише про заробіток, а й про додаткові переваги: ​​відпочинок, інфраструктуру, природу та щоб рідні були поруч. Хоча Словаччина й поступається за кількістю українських мігрантів Польщі, Румунії, Німеччині, Угорщині та Молдові, кількість іноземців, що тут працюють, зросла на 70% ще у 2020 році.

Заробітчан приваблює не тільки впевнено зростаючий рівень життя в країні (середня заробітна плата складає 1231 євро, річний темп зростання ВВП становить 3,1%, а його показник у 2021 році знаходився на 41-му місці у світовому рейтингу). Трудових мігрантів також приваблюють простіші в порівнянні з іншими країнами Європи процедури працевлаштування, зручна інфраструктура, чудові національні парки та гарні перспективи для підростаючого покоління.

Як влаштуватися на роботу до Словаччини
Варіанти робочих віз до Словаччини
Які потрібні документи для оформлення візи
Строки
Через що можуть відмовити у візі
Які зарплати у Словаччині
Як переказувати гроші зі Словаччини в Україну
Які витрати у Словаччині
Умови проживання трудових мігрантів у Словаччині
Особливості життя у Словаччині
Медицина у Словаччині
Як дістатися до Словаччини
Як спілкуватися з близькими
Сімейна робота
Переїзд із дітьми
Дошкільна освіта
Шкільна освіта
Вища освіта
Імміграція та громадянство
До чого може призвести нелегальне працевлаштування у Словаччині
Тимчасовий притулок у Словаччині
Корисні посилання та контакти

Як влаштуватися на роботу до Словаччини

Щоб знайти роботу в Словаччині, можна діяти по-різному:

  • Самостійно знайти вакансії на словацьких порталах Istp.sk, Profesia.sk, Sluzbyzaměstnanosti.gov.sk.
  • Вийти на роботодавців через своїх знайомих, які вже працюють у Словаччині.
  • Подати заявку до кадрової агенції Eurojob. Ми співпрацюємо з європейськими роботодавцями та надаємо безкоштовні вакансії від провідних компаній.

Який би варіант ви не обрали, перед працевлаштуванням необхідно підготуватися: зібрати актуальну інформацію про візи, житло, оплату праці та особливості життя у Словаччині. Огляд найважливіших аспектів працевлаштування підготував Eurojob.

Варіанти робочих віз до Словаччини

Пріоритет на працевлаштування у Словаччині мають громадяни країни та мігранти з країн ЄС. На третьому місці перебувають заробітчани з інших країн. Щоб працевлаштувати іноземця, з боку роботодавця потрібен спеціальний дозвіл. Видає його Управління у справах праці, соціального забезпечення та сім’ї Словаччини. З боку претендента потрібна наявність довгострокової візи. Маючи її, а також дозвіл на роботу, можна оформити дозвіл на проживання.

Візи бувають наступні:

  • Тип C – короткострокова віза, яка чудово підходить для сезонної роботи. Вона дійсна 90 днів поспіль протягом 12 місяців. Візовий збір – 35 євро.
  • Тип D – довгострокова віза, яка видається на 1 рік із можливістю подальшого продовження. Також дозволяє перебувати на території країн Шенгенської зони 90 днів протягом 180 днів. Візовий збір становить 35 євро, якщо віза видається лише для виконання зобов’язань, та 60 євро, якщо видається для подальшого оформлення посвідки на проживання.
  • Синя карта ЄС – варіант посвідки на проживання для людей з підтвердженою професійною кваліфікацією. Візовий збір – 170 євро.

Влаштовуючись найманим працівником, іноземець набуває статусу «Zamestnanec». Цей варіант зручний і вигідний для тих, хто підписує договір із роботодавцем та готовий отримувати стабільну зарплату. При цьому сплата податків лягатиме на плечі роботодавця.

Другий варіант офіційної трудової діяльності у Словаччині – «Živnostník», аналог українського ФОП. У цьому випадку людина може займатися підприємницькою діяльністю, отримати картку тимчасового проживання у Словаччині, працювати на території Європи та тимчасово перевезти до Словаччини свою сім’ю. Перебуваючи у Словаччині безперервно 5 років в якості підприємця, можна подати документи на оформлення постійного проживання. Маючи статус Živnostník, людина отримує не лише перелічені переваги, а й зобов’язання:

  • для відкриття потрібно від 4300 євро на рахунку;
  • своєчасна сплата податку на прибуток 15%;
  • самостійна сплата медичного страхування;
  • матеріальна відповідальність усім майном.

Оформляти статус Živnostník є сенс лише тоді, коли людина впевнена у своїх доходах і готова бути незалежною від роботодавця.

Які потрібні документи для оформлення візи

Для віз категорії C та D:

  • Заява на отримання візи. Можна заповнити офіційний бланк онлайн на сайті Міністерства закордонних справ Словаччини https://ezov.mzv.sk/.
  • Проїзний документ, який підтверджує ваш термін перебування в країні.
  • Оригінал та копії українського та закордонного паспортів.
  • Дві фотокартки 3,5×4,5 см або 3х3,5 см. Фото повинні бути максимально нові та відповідати вашій зовнішності.
  • Підтвердження медичного страхування.
  • Письмове підтвердження від словацької сторони мети вашого перебування (наприклад, укладений трудовий договір або у разі його відсутності письмове підтвердження обіцянки працевлаштування).
  • Відбитки пальців.
  • Підтвердження відсутності судимості в країні президентства, а також у всіх країнах, де претендент перебував понад 90 днів поспіль протягом півроку за останні 36 місяців.

Якщо ви оформлюєте Синю карту, додатково знадобиться визнання диплому про вищу освіту, трудовий договір терміном мінімум 1 рік та підтвердження наявності житла у Словаччині.

Головна перевага Словаччини – іноземець може почати працювати ще до отримання картки. Після того як подали документи і чекаєте на свою карту, ви отримуєте дозвіл на працевлаштування. Для цього необхідно зареєструватися в Іноземній поліції, пройти медкомісію та професійні тести (якщо вони потрібні для вакансії). Ви можете не гаяти часу і працювати щойно прибули до Словаччини, а карту чекати в процесі роботи та адаптації в країні. У дозволі на працевлаштування вказується найменування роботодавця, вид роботи та місце її виконання, а також ваші дані. Цей документ не може бути використаний іншою особою або для виконання іншої роботи.

Строки

Рішення про видачу візи типу C, D або Синьої картки приймається протягом 30 днів з моменту отримання заповненої онлайн-анкети. Для отримання візи потрібна безпосередня присутність заявника у Консульському відділі з роздрукованою копією заяви та всіма необхідними документами. Попередньо (за 10-15 днів) роботодавець повинен відправити повідомлення до Центру працевлаштування про наявність вакантного робочого місця.

Через що можуть відмовити у візі

Словацька Республіка рідко відмовляє у візі. Однак, щоб не потрапити до тих, чиї плани на працевлаштування в Словаччині не здійснилися, рекомендуємо ознайомитися з найчастішими причинами відмови у візі:

  • надано не всі необхідні документи;
  • вказано помилкову інформацію про себе або надані сфальшовані документи;
  • у закордонному паспорті стоять фальшиві штампи;
  • раніше були випадки депортації з країн Шенгенської зони або нелегального перетину кордону;
  • заявник перебуває у базі Шенгенської інформаційної системи чи словацькому національному реєстрі іноземців, перебування яких біля держави небажане;
  • є адміністративні чи кримінальні правопорушення.

Які зарплати у Словаччині

Офіційна валюта Словаччини – євро. Тому українцям легко зорієнтуватися у рівнях зарплат та цін та порівняти їх з іншими країнами. Середня зарплата на місяць становить 1231 євро. Цей показник складають:

  • заробітна плата брутто;
  • премії;
  • надбавки за понаднормові робочі години.

У договорі зазвичай вказується значення брутто. Сума, що одержується реально, залежить від сфери діяльності, посади, кваліфікації та регіону. Наприклад, працівники з низькою або без кваліфікації (прибиральники, мийники посуду) можуть отримувати 600-700 євро, і цей показник приблизно однаковий у різних регіонах. 

Більш кваліфікована праця (адміністрування, технічні професії) оцінюються роботодавцями на 30-40% вище у Братиславі, ніж, наприклад, у Прешові.

Приклади заробітних плат за затребуваними професіями:

  • оператор складу в Нітранському краї 700 євро;
  • водій складського тягача у Нітранському краї 870-1150 євро;
  • оператор виробництва у Жилінському краї 800-1250 євро;
  • оператор навантажувача в Нітранському краї 990-1210;
  • автотехнік у Братиславі 1200 євро;
  • електрик у Братиславському краї 1000-1400 євро;
  • лікар-педіатр у Прешовському краї 1200-3000 євро.

Рівень заробітної плати також залежить від компанії. Розраховувати на найбільший рівень оплати можна на великих підприємствах та заводах зі світовим ім’ям. Наприклад, у Словаччині розміщені заводи зі збирання автомобілів Volkswagen, Kia, Peugeot, Citroën, Land Rover. Окрім автомобілебудування у Словаччині добре розвинена хімічна промисловість, галузь електроніки, останнім часом активно розвивається сфера послуг та туризму.

Як переказувати гроші зі Словаччини в Україну

Фінансова допомога близьким – одна з головних цілей трудової міграції. Надіслати гроші зі Словаччини в Україну можна такими способами:

  • Класичний варіант – відкрити рахунок у банку. Попередньо бажано ознайомитись з умовами фінансової установи. Не варто брати до уваги банки, в яких може відкрити рахунок лише особа зі Словацьким громадянством. Популярні серед українців Fio Banka та Tatra bank. Другий спростив умови відкриття рахунку для біженців з України та скасував комісію. Для надсилання будуть потрібні дані одержувача, у тому числі його номер рахунку IBAN в українському банку.
  • Скористатися сервісом Western Union або Money Gram. У цьому випадку адресат може отримати гроші на картку ПриватБанку або Монобанку або в офісі компанії. Залежно від суми переказу комісія становитиме 1,5-2%.
  • Найшвидший спосіб – скористатися онлайн-сервісом, наприклад Perekaz24, Monito, Paysend, Transfergo, Wise. Для перекладу потрібен доступ до Інтернету, мобільний номер для реєстрації та номер картки одержувача. Деякі сервіси вимагають пройти разову ідентифікацію особи, що не займає багато часу.

Проте перш ніж обіцяти рідним фінансову допомогу, важливо розрахувати, скільки грошей залишиться у вас після витрат на проживання в Словаччині.

Які витрати у Словаччині

Основну статтю витрат у будь-якій країні складають житло та продукти харчування. Середня вартість житла на двох становить 700 – 800 євро. Кімнату для одного можна винайняти від 300 євро. Однокімнатна квартира у центрі коштуватиме близько 450 євро.

Продукти у Словаччині трохи дорожчі, ніж в Україні. Наводимо у приклад найпопулярніші позиції:

  • Молоко (1 літр) 0,65-0,90 євро.
  • Хліб 0,85-1,1 євро.
  • Свинина (1 кг) 3,5-4 євро.
  • Цукор (1 кг) 0,65-0,75 євро.
  • Салямі (100 г) 0,6-0,7 євро.
  • Йогурти (150 г) 0,4-0,5 євро.
  • Курка (1 кг) 3,5-4 євро.
  • Яловичина (1 кг) 13-14 євро.
  • Бринза (125 г) 1,5-2 євро.
  • Вершкове масло (150 г) 1,8-2 євро.
  • Яйця (десяток) 1,5-1,9 євро.

Середні витрати на двох становлять близько 700 євро на місяць. Наступна стаття видатків – громадський транспорт. Вартість разового проїзду автобусом, трамваєм або тролейбусом становить 0,9-4,1 євро. Ціна добового білета 4-7 євро. 72-годинний проїзний коштуватиме 9 євро.

Але не поспішайте вираховувати всі ці суми з вашої зарплати. Словацькі роботодавці охоче надають бонуси у вигляді надбавок за роботу у вихідні чи свята та допомагають трудовим мігрантам облаштуватись. Найчастіше можна розраховувати на таку допомогу:

  • Харчування: забезпечується на робочому місці або надаються ваучери 3,50-4 євро на день або 50-90 євро на місяць з можливістю отоварювання в їдальні та супермаркетах.
  • Житло: може бути надано безоплатно або частково компенсуватися протягом зазначеного періоду. Також можлива стартова допомога або виплата авансу для оренди житла.
  • Транспортні витрати: найчастіше транспорт до місця роботи надає роботодавець або допомагає знайти житло максимально близько до роботи. Другий варіант – компенсація проїзду чи доплата на паливо.

Усі компенсації прописуються у договорі, який ми рекомендуємо уважно читати. Якщо роботодавець надає житло, не забувайте уточнити де воно знаходиться і які в ньому умови.

Умови проживання трудових мігрантів у Словаччині

Якщо роботодавець не компенсує вартість проживання, а надає його безкоштовно, найчастіше це кімната у гуртожитку. Найпоширеніші варіанти такі:

  • Кімната на 2-4 особи у стандартному недорогому гуртожитку. Таке помешкання виглядає дуже просто, але акуратно. У кімнаті, крім ліжок, буде шафа, стільці. Іноді біля кожного спального місця встановлюється міні-холодильник. У кімнаті є санвузол, а кухня зазвичай одна на поверсі.
  • Кімната в приватному будинку. Враховуючи те, що в Словаччині досить великий потік мігрантів, і багатоповерхових гуртожитків на всіх не вистачає, для розселення можуть задіяти будинки з приватного сектору. Мешканці такого будинку можуть розраховувати на ліжко в кімнаті, укомплектовану кухню, один санвузол на будинок, комфортну присадибну територію.
  • Кімната на одну людину в гуртожитку блочного типу. Таке житло має невелику площу, проте віно досить оптимізоване, тут є односпальне ліжко із системою зберігання, шафа, стіл із нішами та міні-холодильником, телевізор, кондиціонер. Поруч розташований невеликий санвузол. Кухня загальна на блок.

У таких місцях проживання особлива увага приділяється безпеці: у коридорах висять вогнегасники та плани евакуації, у кімнатах – правила проживання.

Особливості життя у Словаччині

Менталітет та культура словаків схожі з українськими. Але приїжджаючи до такої близької за духом та географією країни, потрібно бути готовим до деяких відмінностей від звичного способу життя.

Плюси життя у Словаччині, заради яких варто обрати цю країну:

  • Безпека. Сьогодні як ніколи почуття безпеки є пріоритетним. У Словаччині низький рівень злочинності та один із найнижчих показників пограбувань серед країн Європи. Швидка та поліція приїжджають швидко, у горах та біля озер працюють рятувальники. Дорожній рух розмірений, є культура водіння та етика дотримання ПДР, як з боку водіїв, так і пішоходів. Тут не прийнято «мірятися» кінськими силами та їздити на червоний, а штраф за перевищення швидкості може становити до 800 євро. За алкоголь у крові водія може загрожувати до 1 року позбавлення волі.
  • Якість продуктів. Все, що потрапляє до супермаркету, проходить суворий контроль якості, можна бути впевненим, що серед гори фруктів чи овочів не трапляться зіпсовані. Висока якість відноситься не тільки до продуктів, але і до води, яку можна пити з крану.
  • Комфортний клімат. Погода в Словаччині мало чим відрізняється від української, при цьому клімат тут трохи м’якший, а зими не дуже холодні. Великі площі зелених насаджень, парків та озер забезпечують свіже повітря, легку прохолоду та унеможливлюють спеку в літній період.
  • Зручний транспорт. Громадський транспорт у Словаччині – це найчастіше великі автобуси-гармошки, які оснащені комфортними сидіннями, електронним табло та кнопкою виходу. Є в деяких містах трамваї, які відрізняються від звичних нам низькою посадкою та дуже тихою роботою. І трамваї, і автобуси оснащені виходом людей з інвалідністю.
  • Мова. У побутовому спілкуванні словацьку мову не складно зрозуміти, завдяки її близькості з українською та російською. І самі словаки терпляче готові вислуховувати приїжджих, що говорять українською чи російською. Проте, щоб зайняти високооплачувану посаду, необхідно буде вивчити словацьку мову. Це буде не важко, бо тут, як і у нас, три часи, немає артиклів, строгого порядку слів у реченні, а багато іменників мають такий самий рід, як в українській.

До хорошого швидко звикаєш, і ці плюси незабаром стануть буденністю. Але треба розуміти, що трудова міграція – це ще й інтеграція до місцевого способу життя, який може дуже відрізнятися від звичного.

Збираючись до Словаччини, підготуйтеся до наступних моментів:

  • Державні організації працюють неквапливо. Українці звикли, що більшість довідок можна оформити за декілька кліків у мобільному додатку, а більшість питань вирішити онлайн. У Словаччині оформлення документів потребує часу та очікування. Така неквапливість може з незвички дратувати, але у якості роботи та відповідальності співробітників держструктур ви можете бути впевнені.
  • Магазини та аптеки не цілодобові. Більшість торгових точок закриті вже о 8-й вечора. Деякі магазини та аптеки не працюють у вихідні, тому про продукти та ліки варто подбати заздалегідь.
  • Дорогі медичні послуги. У Словаччині страхова медицина, але страховка покриває не всі медичні послуги. Тому якщо ви плануєте переїзд до цієї країни, вирішити стоматологічні чи косметологічні проблеми краще в Україні.
  • Мало розвинений б’юті-сервіс. Як і в багатьох країнах Європи, дівчата з України ходять на манікюр, стрижки та фарбування до своїх дівчат. Поки що приїжджі б’юті-майстри випереджають за якістю місцевих послуг.

Не останню роль у житті трудового мігранта грає і медицина, про яку розповімо далі.

Медицина у Словаччині

Як і в інших країнах Європи, у Словаччині страхова медицина. Така система незвична для українців. Тим не менш, кожен трудовий мігрант повинен мати медичну страховку і дуже бажано розумітися на тому, як влаштована система охорони здоров’я в країні.

Є два види страховок:

  • Державна. Оформлюється для тих, хто працює у Словаччині та має тут ВНП. Її вартість становить відрахування із зарплати (4%) та нарахування роботодавця (10%). Приватний підприємець платить за себе 14% чистого прибутку.
  • Комерційна. Якщо людина має словацький ВНП, але працює в іншій країні, є можливість оформити комерційну страховку, яка коштує від 300 до 1000 євро на рік. Вартість залежить від стану здоров’я та переліку страхових випадків, що покриває поліс.

Якщо, перебуваючи у Словаччині, ви відчули себе погано, насамперед необхідно звернутися до дільничного лікаря. Потім він може направити вас до вузькопрофільного фахівця. В екстрених випадках можна пропустити візит до дільничного лікаря і відразу прямувати в невідкладну допомогу – на своєму транспорті або на швидкій. Щодо швидкої допомоги, то тут вона виконує не лише функцію транспортування до лікарні, але й може провести діагностику та, звичайно, надання допомоги. Машини швидкої комплектуються сучасним обладнанням. Окрім автомобілів у Словаччині можна зустріти і швидкі гелікоптери.

Що стосується рівня медичних послуг, він досить добрий, установи оснащені усім необхідним обладнанням. Але є нестача персоналу. Багато кваліфікованих лікарів та медсестер їдуть на заробітки до інших країн Європи. Тому на ринку праці є попит на медичний персонал.

Як дістатися до Словаччини

Оптимальний варіант доїхати з України до Словаччини – скористатися рейсовим автобусом. Доступні такі маршрути:

  • Львів – Братислава (від 1400 грн.),
  • Львів – Кошице (від 2300 грн.),
  • Ужгород – Кошице (від 300 грн.),
  • Ужгород – Прешов (від 520 грн.),
  • Ужгород – Братислава (від 960 грн.),
  • Мукачево – Кошице (від 300 грн.),
  • Мукачево – Братислава (від 900 грн.),
  • Київ – Братислава (від 2200 грн.),
  • Київ – Кошице (від 860 грн.).

Якщо ви їдете на власному авто, вам підійдуть пункти пропуску Вишне-Німецьке, Убля, Велке Слеменце.

Як спілкуватися з близькими

Мобільні оператори покривають 96% площі країни та підтримують стандарт 4G. Серед найпопулярніших варто виділити:

  • Orange. Тарифи від 15 до 65 євро на місяць. Оптимальний варіант коштує 33 євро та пропонує безлімітні дзвінки по Словаччині, 15 Гб інтернету та безлімітне використання соціальних мереж. Є тариф Prima Volba для українців, яким довелося покинути свої будинки через війну. Карта вже передплачена та надає 10 Гб інтернету, 60 хвилин на дзвінки в Україну, 2 євро бонусного кредиту.
  • Slovak Telekom. Вартість пакетів від 24 до 44 євро на місяць. За 33 євро можна отримати 16 Гб інтернету на швидкості 1 Мбіт/с, безлімітні дзвінки по Словаччині.
  • O2. Послуги цього оператора коштують від 21 до 31 євро. Всі тарифи включають необмежені дзвінки та СМС у Словаччині. Об’єм трафіку варіюється від 10 до 30 Гб. Соціальні мережі входять у тариф і не використовують ліміт трафіку.

Для підтримки зв’язку з близькими в Україні найкраще обрати тарифи з найбільшим обсягом інтернет-трафіку. Перед замовленням послуг рекомендуємо ознайомитися з актуальними пропозиціями різних операторів, щоб потрапити на вигідну акцію або спеціальні пропозиції.

Спочатку можна користуватися українським оператором, перебуваючи в роумінгу. Наприклад, за 50 грн. на місяць можна отримати 5 Гб інтернету на Vodafone.

Сімейна робота

Переїзд до Словаччини сім’єю може суттєво позначитися на сімейному бюджеті та накопиченнях. Людині, яка не працевлаштована, доведеться самостійно оплачувати медичну страховку або користуватися платними медичними послугами. Працевлаштований може розраховувати на компенсацію житла і харчування.

Знайти роботу у Словаччині для сімейної пари на одному підприємстві цілком реально. Словацькі роботодавці можуть запропонувати парі такі вакансії:

  • Оператори виробництва із з/п від 800 євро нетто та безкоштовним проживанням.
  • Робочі на автомобільне підприємство для пар віком до 50 років та з/п від 950 євро нетто.
  • Працівники на виробництво для пар до 55 років, з/п від 1100 євро.
  • Оператори конвеєрної стрічки для пар 18-45 років, з/п від 850 євро.
  • Працівники складу для пар до 55 років та можливістю окремого поселення пари, з/п від 850 євро.

Переїзд із дітьми

Якщо ви приїхали до Словаччини з дитиною, можете бути за неї спокійними, вона швидко адаптується до місцевої культури і згодом зможе здобути якісну європейську освіту. Згідно з рейтингом Legatum Institute, система освіти Словаччини посідає 48-е місце зі 167. А дипломи словацьких вишів визнаються у всьому Євросоюзі.

Дошкільна освіта

Батьки, які працюють, можуть віддати малюка в ясла. Оскільки офіційна декретна відпустка становить 3 роки, після її закінчення потрібно віддавати дитину в садок, який може бути як державним, так і приватним. А ось ясла лише приватні, і їх вартість становить 400-600 євро на місяць. Дитячий садок у Словаччині – це не просто догляд дітей, це екскурсії, інтелектуальні ігри, фізкультура, щоденні прогулянки.

Шкільна освіта

Шкільна програма порівняно з українською може здатися неквапливою. Діти тут навчаються 13 років, до школи зазвичай йдуть із 6 років. Весь період середньої освіти поділяється на два етапи:

  • Початкова школа (zakladna skola),
  • Середня школа (stredna skola).

Відвідування школи є обов’язковим і регулюється законом. Якщо дитина не ходить до навчального закладу або часто пропускає заняття, батьків можуть оштрафувати. Це стосується і місцевих жителів, і іноземців, які мають посвідку на тимчасове проживання. Зазвичай батьки віддають дитину до школи за місцем проживання. Відповідно до того ж закону про освіту, їм не може бути відмовлено у місці.

Що потрібно знати про словацькі школи:

  • У молодших класах навантаження менше, ніж в українських школах, воно поступово зростає. І до старших класів середньостатистичний учень має високий рівень знань.
  • Тут, як і в Чехії, 5-бальна система оцінювання із найвищою оцінкою «1».
  • Вчителі, які працюють з дітьми від 5 класу та вище, повинні мати вчений ступінь з того предмета, який вони викладають.

Після 9-го класу учень повинен скласти іспит з математики та іноземної мови. Після цього можна продовжити навчатися в середній школі другого ступеня або вступити до гімназії чи профільного училища та отримати повну середню освіту там.

Вища освіта

Український абітурієнт може вступити на бюджет, але за умови, що навчання проходитиме словацькою мовою. Можна отримувати освіту англійською мовою, але в цьому випадку вона буде платною. Щоб вивчити словацьку, можна записатися на курси при одному з вишів. Доступні програми безкоштовного вивчення мови за умови подальшого вступу до того ж вузу.

При вступі знання мови підтверджується дипломом про вивчення словацької мови. Також необхідно скласти вступні іспити з профільних предметів. Якщо ваша дитина здобула середню освіту в Україні, атестат необхідно нострифікувати. Також буде потрібно виконати переклад всіх документів на словацьку. Подати документи краще за 5-6 місяців до початку навчального року.

Якщо вибираєте освіту англійською у приватному виші, вартість становитиме 800-1000 євро на семестр. Словаччина належить до країн, що дотримуються Болонської системи. Навчальний процес поділений на три етапи:

  • 3 роки бакалаврату,
  • 2 роки магістратури,
  • 3-4 роки докторантура.

Словацька система освіти спрямована на те, щоб студенту було комфортно здобувати знання та перебувати в освітньому середовищі. Саме тому у розпорядженні учнів зазвичай не лише комфортні гуртожитки, а й бібліотеки, спортзали, басейни, сучасні комп’ютерні класи. Серед найкращих вишів можна назвати Словацький технічний університет (Братислава), Університет Коменського (Братислава), Університет Матея Бела (Банська Бистриця), Жилінський університет (Жиліна), Технічний університет (Кошице).

Імміграція та громадянство

Якщо ви вже працюєте у Словаччині, вас влаштовує рівень життя та зарплат, а головне – у вас є ВНП, можна замислитись про наступний крок інтеграції до країни – оформлення ПМП (постійного місця проживання).

Обов’язкова умова отримання ПМП – 5-річний стаж у статусі ВНП. Якщо людина отримала цей статус не в Словаччині, термін буде зарахований з моменту перетину словацького кордону. Маючи ПМП, у вас є всі права громадян Словаччини, крім права голосувати, воно набувається з отриманням громадянства.

Дозвіл на місце проживання буває трьох типів:

  • ПМП на 5 років. Зазвичай видається тим, хто перебуває в офіційному статусі чоловіка/дружини або дитини громадянина Словаччини. В окремих випадках може бути виданий спортсменам, інвесторам та іншим особам в інтересах Словацької Республіки. Документи подаються до поліції у справах іноземців, і розглядаються протягом 90 днів.
  • Довгострокове ПМП. Його може отримати іноземець, який легально проживає в Словаччині 5 років і більше, володар «синьої карти», який живе в будь-якій країні ЄС 5 років, з них – 2 роки у Словацькій Республіці.
  • Безстрокове ПМП. Цей вид документа може отримати іноземець, який вже щонайменше 4 роки живе з «ПМП на 5 років», а також дитина, чий батько має безстрокове ПМП. Документи подаються в поліцію у справах іноземців лише з особистою присутністю заявника.

Після 8 років у статусі ПМП можна подавати документи отримання громадянства. Прискорити цей процес можуть заслуги перед Словацькою Республікою, наприклад, у суперечці, науці, інвестуванні. Запит розглядає Міністерство внутрішніх справ. Окрім подання документів кандидату необхідно пройти співбесіду та довести знання словацької мови.

До чого може призвести нелегальне працевлаштування у Словаччині

Незважаючи на простоту оформлення робочих документів та хороші умови життя для трудових мігрантів та гідну зарплату нетто, у багатьох досі є спокуса влаштуватися нелегально. 

Якщо для нелегального мігранта робота без договору – це просто авантюра, то для Словацької Республіки це серйозне порушення закону та матеріальні збитки у вигляді несплачених податків.

Тому й покарання є досить серйозними:

  • Для нелегального працівника штраф 300 євро та депортація із забороною в’їзду до країни до 10 років.
  • Для роботодавця кримінальна відповідальність із ув’язненням від 2 до 8 років.

Не ризикуйте своєю безпекою та подальшими робочими перспективами. Не погоджуйтесь на нелегальну роботу, навіть якщо вам обіцяють золоті гори!

Тимчасовий притулок у Словаччині

З початку війни в Україні Словаччина прийняла майже 300 000 біженців. При цьому було спрощено умови перетину кордону та дозволено ввезення домашніх тварин без документів. Після перетину кордону українці можуть отримати гуманітарну допомогу та залишитись у тимчасовому житлі.

Якщо ви хочете залишатися в Словаччині і надалі, необхідно отримати на це дозвіл – посвідчення про тимчасовий притулок. Воно дозволяє перебувати на території Словацької Республіки до 4 березня 2023 року (з можливістю продовження), працювати без дозволу на роботі, навчатися та отримувати медичне обслуговування.

Заяву можна подати до найближчого відділення поліції у справах іноземців. Також це можна зробити онлайн на сайті Міністерства внутрішніх справ Словаччини, але для отримання свідоцтва все одно необхідно прийти до відділення поліції.

Заява розглядається протягом місяця. При цьому медичні послуги стають доступними після подання заяви. Здобувши тимчасовий притулок, українець отримує доступ до житла, можливість оформити матеріальну допомогу. З посвідченням про тимчасовий притулок можна залишати територію Словаччини, виїжджати в Україну, пересуватися країнами Євросоюзу.

Корисні посилання та контакти

Інформаційний портал з працевлаштування у Словаччині https://www.istp.sk/

Служба зайнятості Словаччини https://www.sluzbyzamestnanosti.gov.sk/?lang=ua

Державне управління Словацької Республіки https://ua.gov.sk/

Міністерство закордонних справ Словацької Республіки https://www.mzv.sk/ministerstvo

Посольство Словаччини в Україні https://www.mzv.sk/web/kyjev-ua

Міністерство внутрішніх справ Словаччини https://portal.minv.sk/

Посольство України у Словаччині https://slovakia.mfa.gov.ua/

  • телефон українського посольства: +421-259-202-816
  • гаряча лінія (у разі загрози життю): +421-259-202-813
  • адрес: Radvanská 35, 811 01, Bratislava, Slovenská republika