Ким можна влаштуватися в Німеччині?

Работа в Германии. Статья Евроджоб. фото

Німеччина – розвинена європейська держава, яка привертає трудових мігрантів із усіх країн. Тут високий рівень життя, гарне соціальне забезпечення, а зарплати дозволяють не тільки комфортно жити, але й подорожувати. При цьому німецька чіткість і строгість робить умови приймання на роботу прозорими.

ФРН займає провідне місце у світовій економіці, є членом Євросоюзу. Тут активно розвиваються технології, вкладаються кошти в науку. У Німеччині знаходяться великі автомобілебудівні концерни, діє передова система охорони здоров’я. При цьому німці відчувають гостру нестачу робочої сили, і роблять ставку на мігрантів.

За даними інтернет-видання dsnews в Німеччині наразі не вистачає 1,2 млн фахівців.

Яка є робота в Німеччині для українців?

У країні брак високооплачуваних фахівців. Потрібні інженери, медпрацівники, IT-фахівці, програмісти, електротехніки. Спостерігається брак викладачів. Найбільше шансів у претендентів, які бажають працевлаштуватися у сфері логістики. Також можна знайти роботу в автомобілебудівній галузі (на заводах Audi, Daimler і інших). Щоб отримати роботу в Німеччині на заводі, потрібно володіти мовою хоча б на розмовному рівні. Якщо у вас є досвід роботи з хмарними технологіями, мобільними додатками – це буде істотним плюсом.

Для того, щоб влаштуватися лікарем, потрібно отримати спеціальний дозвіл, який підтверджує рівень кваліфікації, відповідність німецьким стандартам. Робота медсестрою й медбратом теж вимагає спеціального дозволу, а також підтвердження диплома. У Німеччині є спеціальна база ВУЗів. Якщо ваш диплом отримає позначку «Н +», то процедура його підтвердження буде максимально спрощеною.

Для медпрацівників в Німеччині передбачена спеціальна програма працевлаштування, яка передбачає навчання німецької мови за кошти роботодавця.

Некваліфіковані здобувачі можуть реалізувати себе у сфері:

 • громадського харчування (помічники кухаря, мийники посуду, прибиральниці);
 • готельного бізнесу (покоївки, прачки);
 • будівництва (різноробочі);
 • догляду за дітьми, літніми людьми (няні, доглядальниці).

У Німеччині висока конкуренція на ринку праці. Шукачам доводиться змагатися не тільки з німецькими фахівцями, а й з трудовими мігрантами з інших країн.

Робота в Німеччині по біометрії: правда і міфи

Приїхати до Німеччини, пройтися вулицями Мюнхена, Кельна, Гамбургу з біометричним паспортом можна. Однак легально працевлаштуватися маючи на руках тільки цей документ, не вийде – він дає право перебувати на території Німеччини до 90 днів. Для офіційного працевлаштування потрібно оформляти робочу візу. Це може бути:

 • Блакитна карта – документ, який дає право працювати в будь-якій країні Євросоюзу.
 • Дозвіл на певний термін.
 • Безстрокова віза.

Щоб отримати візу, потрібно мати контракт, який гарантує ваше працевлаштування, дозвіл федеральної біржі праці. Навіть якщо шукаєте роботу в Німеччині для українців на 3 місяці, все одно необхідно подбати про офіційне працевлаштування.

Працювати нелегально небезпечно – вас можуть депортувати з країни.

Працюючи нелегально, ви не зможете відчути всі переваги німецької економіки. При цьому розраховувати на високі заробітки не варто – максимум ви зможете отримати 1500 €. Якщо врахувати витрати на проживання та харчування, які досягають 600 € в місяць, то «чистими» виходить близько 900 €. Це можна порівняти з заробітками в Польщі, Чехії. Тому подумайте двічі, чи воно того варте.

Інший не менш важливий момент. Якщо емігрант працює на роботі в Німеччині офіційно, роботодавець платить за нього податки, соціальні внески, оформляється страховка. Тобто в разі виробничої травми, працівник не залишається сам зі своєю бідою.

З 1-го березня 2020 року в Німеччині набув чинності закон, який спрощує умови приймання на роботу для претендентів, які не є громадянами країн ЄС.

Чи є робота в Німеччині для українців, які не володіють німецькою?

Для висококваліфікованих фахівців знання німецької на рівні не нижче В1 обов’язкове. Іноді досить англійської. Отримати документ, який підтверджує знання мови, можна в Гете-інституті і деяких інших організаціях.

За даними інтернет-порталу RU-GELD.DE в Німеччині говорять російською (в домашніх умовах) близько 1 200 000 осіб.

Ні сантехнік, ні електрик з України не зможуть отримати роботу без знання мови – професії, які вимагають спілкування з людьми, вимагають знання німецької.

Скільки заробляють трудові мігранти в Німеччині?

Мінімальний рівень оплати праці починається від 8-9 € / год. Все залежить від регіону, сфери, можливостей підприємства. Іноземці, які працюють в німецьких компаніях, можуть розраховувати на ЗП від 1500 € до 5000 €. Найбільше отримують:

 • банківські співробітники;
 • фінансисти;
 • юристи;
 • інженери;
 • медпрацівники;
 • фахівці у сфері машинобудування.

Працюючи у сфері обслуговування, простим робітником, можна отримати 1500-2000 €. Цінується праця доглядальниць.

Високі шанси отримати робочу візу, якщо ви обвальник м’яса, монтер металоконструкцій, зварювальник, водій. Читаючи відгуки про роботу в Німеччині, можна зіткнутися з різними враженнями людей. Наприклад, Антоніна К. розповідає:

Я влаштувалася працювати доглядальницею. Доглядала за бабусею, яка була частково паралізована. Легкою роботу назвати складно, оскільки робочий день ненормований. Але платили мені добре, навіть кілька разів дали премію.

Охочі заробити більше, можуть залишатися працювати понаднормово. У цьому випадку може бути стягнено плату за вищим тарифом. Більшість роботодавців надають житло безоплатно або утримують з заробітку символічну плату. Можна самостійно оплачувати проживання в окремій кімнаті. За харчування працівникам доводиться платити самостійно.

Тим, хто вирушає працювати на ферми або їде на сезонну роботу зі збору врожаю, потрібно бути готовими до того, що умови для проживання можуть абсолютно не відповідати вашим очікуванням. Зустрічаються і такі відгуки про роботу в Німеччині для українців. Андрій К. з Житомира розповідає:

Поїхав працювати в сезон збору врожаю капусти. Проживання було організовано в сараї, де зовсім відсутні умови для відпочинку після важкої роботи в полі. Гроші заробив за нашими мірками пристойні, але враження після роботи залишилися не найприємніші.

Робота в Німеччині для українців – як підготуватися до співбесіди?

Щоб отримати високооплачувану посаду, потрібно бути готовим пройти співбесіду з роботодавцем. При цьому розмова може зайняти від 20-30 хвилин до години. Питань зазвичай задають багато, щоб чітко розуміти, з ким їм доведеться мати справу. Німці цінують фахівців, які знають тонкощі своєї роботи, володіють певними навичками, фактами.

Поміж найпоширеніших питань:

 1. «Розкажіть про себе?». Відповідати потрібно коротко, по суті. Спочатку розкажіть про свою освіту, попередні місця роботи, досвід і навички.
 2. «Які ваші переваги?». Досить вказати кілька якостей, які вас характеризують.
 3. «Назвіть ваші недоліки». Німці цінують чесність, але відповіді повинні бути такими, щоб не відштовхнути роботодавця. Можна сказати, що знаєте тільки німецький, погано володієте англійською.
 4. «Чи були у вас в школі погані оцінки?». Це поширене каверзне питання, відповідь на яке ніяк не впливає на працевлаштування, але добре показує ваше вміння орієнтуватися.
 5. «Чим вам цікава ця посада?». Тут потрібно бути готовими докладно відповісти на питання й обґрунтувати свою корисність компанії.
 6. «Чим займалися в період, коли не працювали?». В хорошому резюме немає «прогалин» в роботі. Якщо ж у вас був період, коли ви не займалися трудовою діяльністю, можна сказати, що ви вивчали мови, проходили курси з підвищення кваліфікації, виховували дітей.
 7. «Чи готові переїхати заради цієї роботи?». На таке питання потрібно відповідати ствердно.
 8. «Скільки чашок капучино продають на Мангеттені?». Це ще один зі способів вибити співрозмовника з колії й подивитися, як він буде себе вести. Відповідь покаже вашу кмітливість, винахідливість. Можна, відповісти, що ви не знаєте, але якби ви там працювали, то продажі зросли б удвічі.

За німцями закріпилася слава природжених бюрократів. Вони скрупульозно ставляться до документації, тому будь-яка неточність може стати причиною  відмови в працевлаштуванні. Довіртеся фахівцям компанії Eurojob, які знають вимоги німців й можуть оформити папери відповідно до них.